استان مرکزیمعرفی کلینیک های مددکاری اجتماعیمعرفی مددکاران اجتماعی

آشنایی با کلینیک مددکاری اجتماعی زهیر (استان مرکزی؛ شهر اراک)؛ به مدیریت خانم وحیده نظری

حرکت رسانه ای “معرفی مراکز مددکاری اجتماعی کشور” با هدف شناساندنِ توانمندیها و پتانسیل های کلینیک های مددکاری اجتماعیِ فعال در سطح کشور صورت می پذیرد و اجرای آن از طریق اقدام به مصاحبه های اختصاصی با مدیران این مراکز محقق خواهد شد. قابل به ذکر است در همین راستا، یازدهمین مورد از مصاحبه های اختصاصی بعمل آمده با خانم وحیده نظری (مدیریت کلینیک مددکاری اجتماعی زهیر؛ استان مرکزی؛ شهرستان اراک) می باشد که مشروح این مصاحبه را در ادامه خواهید خواند.

لازم به ذکر است این حرکت رسانه ای بدون هیچگونه گزینش و محدودیتی اجرا می گردد و مجموعه مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران آمادگی کامل خود را جهت انجام مصاحبه های اختصاصی با یکایک مدیران کلینیک های مددکاری اجتماعی دارای مجوز و فعال در سطح کشور اعلام می دارد، لذا همه مدیران مراکز مددکاری اجتماعی در سرتاسر کشور (در صورت تمایل جهت ارائه نقطه نظرات و معرفی مراکزشان) می توانند از طریق ارسال پیام به پست الکترونیکی info@socialwork2015.ir  و نیز ارسال پیام به کلیه پایگاههای ما در شبکه های اجتماعی (کافه رسانه مددکاری؛ مددکاری اجتماعی ایرانیان؛ مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی) اعلام آمادگی نمایند تا رابطین این پایگاه اینترنتی با آنان ارتباط برقرار گردد.

*** ضمن سلام و احترام؛ لطفاً به اختصار خودتان را معرفی بفرمایید

با سلام و احترام؛ وحيده نظری هستم، كارشناس مددكاری اجتماعي و مسئول فني كلينيك و مددكار اجتماعی هستم.
البته موسس و عضو هیأت مديره و مددكار اجتماعي خيريه های امام رضا (ع) و رعد مهربانی كه حوزه فعاليت آنها به ترتيب در راستاي فرزندان بدسرپرست و بي سرپرست و اشتغال و آموزش معلولين جسمي حركتی مي باشد نیز هستم.

*** چند سال است که به فعالیت مددکاری اجتماعی مشغول هستید؟ از چه سالی در کلینیک مددکاری اجتماعی فعالیت دارید و عمده فعالیتهای شما در کلینیک مددکاری چیست؟

مدت ٨ سال است كه به حرفه مددكاری اجتماعی مشغول هستم و در سال ٩٤كلينيك مددكاری اجتماعی زهير را در شهرستان اراك تأسيس نمودم كه عمده فعاليت كلينيك در راستای فرزندان تحت مراقبت خانواده (شبه خانواده) و فرزندخواندگي می باشد و مدت يك سال و نيم است كه دو مركز ملاقات فرزندان طلاق از طريق دادگستری به بنده واگذار گرديده است كه شايد می توان گفت اولين كلينيك مددكاری بودم كه اين فعاليت به بنده واگذار گرديده است. در حال حاضر هم با بهزيستي و دادگستری فعاليت داشته و خدمات تخصصي كه از طريق كلينيك ارائه ميگردد به شرح ذیل می باشد:
در حوزه كودكان فعاليت های كارگاهی و خدمات مشاوره ای و توانمندسازی فرزندان تحت مراقبت خانواده بوده و ارائه خدمات در حوزه زنان آسيب ديده و يا در معرض آسيب و طرح اجتماع محور می باشد كه مربوط به سازمان بهزيستی است.

*** در همکاری با دادگستری محور اصلی فعالیت های شما کدامند و مجموعاً چه خدماتی را به جامعه هدف دادگستری ارائه می دهید؟
اما در حوزه کار با دادگستری كه جامعه هدف عمدتاً فرزندان طلاق می باشند و مركز ملاقات فرزندان طلاق بوده و شخصاً بسيار زياد فعاليت در اين حوزه را دوست دارم چرا كه خدمت رسانی به انسان هايی است كه قربانی خودخواهي ها و غرور والدين خود مي باشند و در نگاه آن ها فرياد ها نهفته است و دست نياز به كمك و ياری مي طلبند و بيشتر هدف حمايت فرزندان بوده و دفاع از حقوق آنها می باشد و اهم خدماتی كه در اين راستا در كلينيك ارائه می گردد بدین شرح است:
-نظارت بر نحوه ملاقات فرزندان طلاق با والدين
-ارائه خدمات مددكاری و مشاوره ای به فرزندان و والدين آنها
-ارائه گزارشات مددكاری به قضات جهت بهتر شدن روند ملاقات و يا حضانت ها و يا كودك آزاری ها
-سعی در آگاهسازی والدين نسبت به آسيب هایی كه فرزندان طلاق را تهديد می كند و ارائه راه حل
-مداخله در سازش زوجين
-سعی در فرهنگ سازی والدگری مشترك والدين طلاق
-حمايت از حقوق فرزندان و دفاع از آن نسبت به والد نامتعارف
-رصد كردن سلامت و تحصيل فرزندان
-برگزاری كارگاه های آموزشی برای فرزندان و والدين آنها

* بنظر شما مراکز مددکاری اجتماعی چگونه می توانند مسیر موفقیت را طی نمایند و چگونه می توانند در جهت توانمند شدن گام های اساسی بردارند؟

به نظر بنده مراكز مددكاری اجتماعی با دانش؛ پيگيری؛ حرفه ای عمل كردن؛ صداقت در كار می توانند به موفقيت برسند. به روز بودن و بهره مندی از آموزشها و كارگاه های متعدد تخصصی و استفاده از منابع علمی و ارتقاء سطح دانش در همه ی زمينه ها می تواند به مددكار اجتماعي كمك كند تا بتواند حرفه ای عمل نمايد و همچنین سایر ارتباطات وسيع در سطح جامعه تا هر جا نياز باشد برای كمك به جامعه هدف از آن سود جويد. و همچنین نظر بنده اين است كه اگرچه ممکن است يك مددكار در زمينه های مختلف دانش و تبحر داشته باشد اما در اگر نهايت تخصصی كار كند و در يك شاخه قدرت و تخصص بيشتری داشته و فعاليت نمايد بهتر است.

* برای جامعه مراکز مددکاری اجتماعی کشور چه دورنمایی را ترسیم می کنید؟ ضمن سپاس از وقتی که در اختیار ما قرار دادید، سخن پایانی شما را می شنویم

دورنمای مددكاری اجتماعی در كشور ما بسيار روشن بوده و روزی ميرسد كه در جايگاه های مختلف اجتماعی از مددكاران اجتماعي استفاده بشود و دانشگاه های متعدد رشته مددكاری اجتماعی را تدريس نمایند. و سخن آخر اینکه پيگيربودن مددكاران اجتماعی، رمز موفقيت يك مددكار اجتماعی می تواند باشد و تأکید می کنم كه ما مددكاران اجتماعی بايد در ميان مردم و در جامعه حضور مداوم داشته باشيم و نااميد نشويم و سعی نكنيم خودمان را در پشت ميزها حبس نماييم.

مصاحبه و گردآوری: هما صدری

تیم مدیریت داخلی وبسایت

با مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی، جدیدترین مقالات و پژوهش های مددکاری اجتماعی، تاب آوری و کوچینگ را بطور رایگان دریافت نمایید. www.socialwork2015.ir

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا