آمار معتادان کشور غیر واقعی است

اعتیاد 444رییس کارگروه کاهش تقاضای اعتیاد مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: در حال حاضر تعداد معتادان یک میلیون و ۳۵۰ هزار نفر اعلام شده است و ۸۰۰ هزار نفر هم بنابر آمار تفننی مصرف می‌کنند اما از نظر من با آمارگیری صحیح تعداد معتادان تا ۶۰، ۷۰ درصد افزایش می‌یابد. سعید صفاتیان درباره میزان واقعی جمعیت معتادان کشور با یادآوری وجود سه تحقیق درباره آمار معتادان کشور طی سال‌های ۸۴، ۸۶ و ۹۰ گفت: آمار سال ۸۴، آمار معتادان را ۵/۳ میلیون نفر و آمار ۸۶ و ۹۰ تعداد را ۵/۱ میلیون نفر نشان می‌داد.

به گزارش وبسایت تخصصی مددکاری اجتماعی ۲۰۱۵ از نقل ایلنا، رییس کارگروه کاهش تقاضای اعتیاد مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: در حال حاضر تعداد معتادان یک میلیون و ۳۵۰ هزار نفر اعلام شده است و ۸۰۰ هزار نفر هم بنابر آمار تفننی مصرف می‌کنند اما از نظر من با آمارگیری صحیح تعداد معتادان تا ۶۰، ۷۰ درصد افزایش می‌یابد. سعید صفاتیان درباره میزان واقعی جمعیت معتادان کشور با یادآوری وجود سه تحقیق درباره آمار معتادان کشور طی سال‌های ۸۴، ۸۶ و ۹۰ گفت: آمار سال ۸۴، آمار معتادان را ۵/۳ میلیون نفر و آمار ۸۶ و ۹۰ تعداد را ۵/۱ میلیون نفر نشان می‌داد.
وی با اشاره به اهمیت نوع آمارگیری در کشور این موضوع را یکی از مشکلات حوزه اعتیاد خواند و ادامه داد: در کشور ما مادامی که معتاد به مراکز درمانی مراجعه نکند، مجرم است به همین دلیل روش‌های آمارگیری فعلی نمی‌توانند صحیح باشند، در حال حاضر سازمان بهزیستی به صورت خانه به خانه اقدام به دریافت آمار معتادان در خانواده‌ها می‌کند که با توجه به شرایطی که گفته شد؛ اگر خانواده‌ای معتاد در خانواده داشته باشد نیز موضوع را پنهان می‌کند بنابراین مشکل اول ما نوع آمارگیری است.
صفاتیان خاطرنشان کرد: در حال حاضر مهم‌ترین اقدام دولت باید این باشد که وضعیت اعتیاد در کشور را مشخص کند، اگر دولت تا یک‌سال دیگر آمار رسمی و واقعی معتادان را که به نظرم از تعداد اعلام شده بیشتر است، اعلام نکند و در پایان کار دولت این آمار منتشر شود؛ نگاه کار‌شناسان و افکار عمومی به این سمت می‌رود که بالارفتن آمار معتادان به دلیل ضعف دولت یازدهم بوده است.
رییس کارگروه کاهش تقاضای اعتیاد مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه اگر آمارگیری صحیحی انجام شود، آمار‌ها از تعداد فعلی بیشتر می‌شود، بیان کرد: در حال حاضر تعداد معتادان یک میلیون و ۳۵۰ هزار نفر اعلام شده است و ۸۰۰ هزار نفر هم تفننی مصرف می‌کنند اما از نظر من با آمارگیری صحیح این رقم تا ۶۰، ۷۰ درصد افزایش می‌یابد.
وی با اشاره به اجرایی شدن برنامه ششم توسعه تا چند ماه دیگر بر لزوم انجام آمارگیری صحیح و اعلام آمار واقعی تاکید کرد و افزود: بند «۵۷» برنامه ششم توسعه در خصوص مواد مخدر است و به صراحت اشاره می‌کند که دولت موظف است؛ طی پنج سال آینده میزان اعتیاد را ۲۵ درصد کاهش دهد.
این کار‌شناس مبارزه با مواد مخدر با یادآوری آمار فعلی معتادان کشور اظهار کرد: اگر پس از آمارگیری مجدد به شیوه درست مشخص شود که این آمار ۵/۲ تا ۳ میلیون نفر است، رسیدن به ۲۵ درصد بسیار مشکل خواهد بود و تمام برنامه‌های دولت به هم خواهم ریخت زیرا تا زمانی که دولت آمار رسمی نداشته باشد، نمی‌تواند قانون برنامه خود و سند راهبردی اعتیاد را بنویسید، این در حالی است که تمام برنامه‌ها باید به سمت کاهش ۲۵ درصدی اعتیاد مصوب مجمع تشخیص حرکت کند.
دسترسی به مواد مخدر بسیار آسان است
صفاتیان با تاکید بر اینکه مهم‌تر از آمار اعتیاد بررسی شدت اعتیاد است، عنوان کرد: متاسفانه طی چند سال گذشته شدت اعتیاد در کشور ما افزایش یافته است؛ شدت اعتیاد به معنای مصرف چند ماده‌ای و رسیدن به فرم تزریق است. همچنین به معنای وجود معتادانی است که بیشتر از حد طبیعی‌شان مصرف می‌کنند؛ یعنی علاوه بر آمارگیری باید مشخص شود چند درصد از معتادان دچار اعتیاد شدید بوده و به عوارض جسمی و اجتماعی زیاد دچار شده‌اند.

مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران
دکمه بازگشت به بالا