پایگاه اطلاع رسانی مددکاران اجتماعی ایران

بررسی اثربخشی دوره های آموزشی مددکاری اجتماعی در ایران

گزارش میزگرد مددکاران اجتماعی ایرانیان با موضوع «بررسیِ اثربخشیِ دوره های آموزشی مددکاری اجتماعی در کشور»

نکات برگزیده مطلب
  • یک دوره آموزشی اثربخش، می بایست به مانند بسته ای جامع و هدفمند طراحی و اجرا گردد که تمامیت آن مورد نظر است و دارای ویژگی­های فردی آموزش گیرنده، ویژگی­های آموزش دهنده، ساختار شکلی و محتوایی آموزشی و ارزیابیِ شرکت کنندگان است.

اثربخشی دوره های آموزشی مددکاری اجتماعی: نگاهی به تغییر و تحولات اجتماعی حاکی از اهمیت آموزش و بروزرسانی اطلاعات مددکاران اجتماعی به منظور ارتقاء عملکرد­های حرفه ­ای آنان در حیطه­ های مختلف اجتماعی است.

اثربخشی دوره های آموزشی مددکاری اجتماعی

یکی از اقدامات مفید و مؤثر در راستای افزایش آگاهی مددکاران اجتماعی برگزاری دوره­ های آموزشی است. بی تردید یک دوره­ آموزشی مؤثر باید از ویژگی­هایی برخوردار باشد که به بهترین نحو نظر مخاطبان را جلب نموده و فضایی ایجاد نماید که بالاترین میزان مشارکت و یادگیری را به همراه داشته باشد.

بازآموزی مددکاران اجتماعی در توسعه فردی و حرفه ­ای آنان غیر قابل انکار است. آماده ­سازی مددکاران اجتماعی در مواجهه با پدیده­ ها و آسیب­های نوظهور اجتماعی نیازمند دوره­ های آموزشی با رویکرد نوین است.

بر اساس اهمیت موضوع و به منظور آگاهی از دیدگاه مددکاران اجتماعی، «گروه مددکاران اجتماعی ایرانیان» سؤالی را با عنوان: یک دوره آموزشی مؤثر و کارآمد باید دارای چه ویژگی­هایی باشد؟ مطرح ساخت.

بر همین اساس نظرات تمامی شرکت کنندگان در این مباحثه گروهی جمع آوری گردید و با روش تحلیل محتوای کیفی، مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

از منظر مددکاران اجتماعی حاضر در این میزگرد تخصصی، یک دوره آموزشی اثربخش، باید به مانند بسته ای جامع و هدفمند طراحی و اجرا گردد که تمامیت آن مورد نظر است و دارای ویژگی­های فردی آموزش گیرنده، ویژگی­های آموزش دهنده، ساختار شکلی و محتوایی آموزشی و ارزیابی شرکت کنندگان است.

توجه به اثربخشی و کارآمد بودن دوره­ های آموزشی، بستری برای توانمندسازی هر چه بیشتر مددکاران اجتماعی در مواجهه با آسیب­ها و مسائل اجتماعی را فراهم می­نماید و شایسته است که نهادهای برگزار کننده از منظری جامع به طراحی و اجرای این دوره­ها همت گمارند.

جدول زیر یافته­ های حاصل از این مباحثه را نشان می­دهد.

جهت دانلود جدول مربوطه اینجا کلیک کنید.

گردآورنده: کیمیا واعظی | دانشجوی دکتری مددکاری اجتماعی

مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران
منبع
پایگاه اطلاع رسانی مددکاران اجتماعی ایران
دکمه بازگشت به بالا