پایگاه اطلاع رسانی مددکاران اجتماعی ایران

افزایش خشونت ناشی از ضعف اخلاق اجتماعی | رنگ تهران خشن است!

موسوی چلکبررسی‌ها حاکی از آن است که عوامل متعددی در کاهش نرخ ارتکاب جرم نقش دارد. یکی از این عوامل نبود خشونت و عصبانیت است. گفته می شود از آنجاییکه خشونت و عصبانیت، رفتاری شرم آور در جامعه ژاپن و فرهنگ مردم این کشور محسوب می شود لذا آمار ارتکاب جرم و دعوا در این کشور بسیار پایین است و کنترل و مدیریت آن نیز عامل تعیین‌کننده مهمی برای جایگاه اجتماعی افراد این جامعه محسوب می‌شود. این درحالیست که اغلب ما همواره روزانه به میزان قابل توجهی دعوا و ضرب و جرح را در سطح جامعه مشاهده می کنیم و اعصاب های به هم ریخته و متشنج به طور معمول چاشنی زندگی روزانه ما را تشکیل می دهد.

به گزارش وبسایت مددکاری اجتماعی ۲۰۱۵؛ رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران خشونت اجتماعی را یک پدیده در حال گسترش در کشور توصیف کرد و گفت: عوامل مختلفی در این امر دخیل است ابتدا اینکه ما در سیاستگذاری های کلان کشور در حوزه سلامت اجتماعی در این خصوص کار جدی و قابل ملاحظه ای انجام نداده ایم. این درحالیست که بر اساس آمار اعلام شده ۲۳ درصد مردم کشور از نوعی اختلال روانی رنج می برند.

حسن موسوی چلک عدم موفقیت در رسیدن به اهداف و خواسته ها را یکی دیگر از عوامل بروز خشونت ذکر کرد و افزود: طبق اخرین آمار اعلام شده، ایران در میان ۱۵۷ کشور رتبه ۱۰۵ را در زمینه شادی و نشاط بدست آورده است بنابراین وقتی شادی در زندگی ما جایگاهی نداشته باشد خشم و اندوه جای آن را می گیرد.

وی به نبود مهارت های لازم برای کنترل خشم اشاره کرد و گفت: مردم ما نمی دانند که چگونه خشم خود را چه در روابط بین فردی و چه در محیط های اجتماعی کنترل کنند به همین خاطر می بینیم در واحدهای ارائه خدمات عمومی نظیر بیمارستان ها بر روی تابلوهایی می نویسند در صورت توهین به کارکنان این اداره طبق قانون با توهین کننده برخورد خواهد شد این در حالیست که در تمام دنیا بحث تکریم ارباب رجوع از اهمیت بسزایی برخوردار است ولی ما از همان اول با نصب این تابلوها به جای اینکه بگوییم خدمتگزار شماییم در صدد تهدید و ارعاب بر می آییم.

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران ادامه داد: یکی از مشکلات جامعه ما این است که بسیاری افراد فکر می کنند خودشان باید برای گرفتن حقوق ضایع شده خود اقدام کنند. این رفتار مسلماً نتیجه نبود بردباری و صبر در جامعه است. وقتی نتوانیم بردباری را در زندگی خود نهادینه کنیم خروجی آن بروز خشونت در جامعه خواهد بود.

وی ضعف بردباری و افزایش خشونت را ناشی از ضعف اخلاق اجتماعی دانست و گفت:ما تاکنون نتوانستیم اخلاق اجتماعی را در جامعه جا بیندازیم. مثلا به اشتباه یاد گرفته ایم که اگر خشونت کنیم حقمان را بدست می آوریم در غیراین صورت به حقمان نمی رسیم.یا اینکه رسیدن به حق با هر راهی که ممکن است.

به اعتقاد موسوی رسانه ها نقش موثری در ترویج خشونت یا مدارا دارد زیرا معمولا انتقال پیام از طریق تصویر بهتر و سریعتر صورت می گیرد.

وی یکی دیگر از عوامل بروز خشم را روانشناسی شهر عنوان کرد و افزود: تهران شهری خشن است رنگ هایی که در سطح شهر بکار برده شده است رنگ های نیست که بتواند روحیه نشاط را در جامعه از این رودر طول روز خودآگاه و ناخودآگاه در موقعیت هایی قرار می گیریم که بذر خشم و اندوه را در نهاد ما رشد می دهد.

اغلب کارشناسان اجتماعی معتقدند که آموزش از دوران کودکی می تواند مانع بروز معضلات اجتماعی در جامعه شود امری که تا کنون در کشور ما لحاظ نشده است موسوی در این خصوص معتقد است : با انتخاب سبک زندگی درست و احترام به حقوق دیگران که از دوران کودکی باید آموزش داده شود می تواند در کاهش پدیده اجتماعی خشم موثر باشد. در حالیکه منطق زندگی اجتماعی مدارا و تحمل است ولی آستانه تحمل ما بسیار پایین است و به همین خاطر خیلی زود خشمگین می شویم. این امری است که باید از دوران کودکی بیاموزیم.

وی در پاسخ به این پرسش که چگونه می توانیم خشم خود را کنترل کنیم گفت: باید در ابتدا پیامدهای مثبت و منفی رفتارهای خود را بررسی کنیم. به بیان دیگر ما در مقابل یک پدیده اجتماعی و یا یک رفتار سه نوع رفتار منفعلانه، پرخاشگرایانه و جرأت مدارانه می توانیم داشته باشیم. در رفتار منفعلانه مسلماً حق خود را بدست نمی آوریم و آن را ازدست می دهیم. رفتار پرخاشگرانه به حق خود می رسیم ولی حق دیگران را ضایع می کنیم و در اینجا فقط فتار جرأت مدارانه است که زمینه حقوق شهروندی در جامعه را فراهم می کند.

منبع: جام جم آنلاین

مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران

تیم مدیریت داخلی وبسایت

با مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی، جدیدترین مقالات و پژوهش های مددکاری اجتماعی، تاب آوری و کوچینگ را بطور رایگان دریافت نمایید. www.socialwork2015.ir
دکمه بازگشت به بالا