آسیب های اجتماعی ایران

تأمين تفريحات سالم؛ يكی از راه‌های مقابله با اعتياد

اعتیاد دانش آموزانيك پژوهشگر حوزه اعتياد در رابطه با رويكرد اجتماعي شدن مبارزه با مواد مخدر گفت: مسوولان با دقت نظر در جهت بالا بردن حس هوشياري، آگاهي و احساس مسووليت جوانان، در تأمين وسايل و تفريحات سالم تلاش كنند.

به گزارش وبسایت تخصصی مددکاری اجتماعی 2015 به نقل از روابط عمومي ستاد مبارزه با مواد مخدر؛ فرناز اله وردي افزود: براي مشاركت مردم در بحث مبارزه اجتماعي با مواد مخدر بايد تمامي زمينه ها و بسترها در اين جهت فراهم و از تبليغات دخانيات و انواع مواد مخدر صنعتي و شيميايي ، آمفتامين ها و محرك ها و ورود آنها به كشور جلوگيري شود.

وي با بيان اينكه كشور ايران داراي استان هاي زياد با فرهنگ هاي مختلف و متفاوت است كه برخي از آنها مصرف اين گونه مواد مخدر را جزء زندگي عادي و آداب و رسوم و راهي براي درمان خود مي دانند، اظهار كرد: لذا لازم است در تمامي مناطق و فرهنگ ها پژوهش هاي زيادي انجام شود و اين باور غلط را از اذهان عمومي پاك كنند.

اله وردي ادامه داد: از آنجايي كه عوامل اجتماعي همانند بي تفاوتي و سهل انگاري افراد جامعه نسبت به جوانان و محل سكونت توسط دانش آموزان از عوامل مهم گرايش به سيگار و مواد مخدر است، توصيه مي شود مسوولان با دقت نظر در جهت بالا بردن حس هوشياري و آگاهي و احساس مسئوليت در ميان جوانان، جلوگيري از بيكاري از طريق برنامه‌ريزي هاي اجتماعي و اقتصادي براي بالا بردن توليد در برنامه هاي كوتاه و دراز مدت و همچنين فراهم آوردن امكانات تفريحي و وسايل سرگرمي مناسب از طريق ايجاد مؤسسات فرهنگي و تامين وسايل و تفريحات سالم تلاش كنند و از دادن مسئوليت به افراد جوان اجتناب نكنند.

اين پژوهشگر حوزه اعتياد تصريح كرد: دست اندكاران حوزه مبارزه با مواد مخدر از طريق شيوه هاي مختلف از جمله با آگاهي يافتن والدین از شيوه هاي فرزند پروري، رفتار در خانواده، ارتباط با فرزندان، افزايش آگاهي از شرايط سني، روحي و رواني و عدم تبعيض ميان آنان از طريق خواندن كتابهاي متعدد ، وسايل ارتباط جمعي يا شركت در برنامه‏هاي آموزش خانواده تمامي تلاششان را در ايجاد محيطي امن و مناسب در راستاي مقابله با اعتياد به كار گيرند.

اله وردي خاطرنشان كرد: همچنين راهنمايي و برقراري مناسبات خانوادگي از لحاظ كنترل فرزندان به منظور رفت و آمد به خانه، انتخاب و معاشرت با دوستان و دقت در انتخاب بهترين و صالح ترين آنان می توانند در پیشگیری از افتادن به دام شوم اعتياد به مواد مخدر كه دغدغه اي اصلي براي جامعه ايجاد شده ، راهگشا باشند.

وي با اشاره به پژوهش هاي متعددي كه در حوزه اعتياد به مواد مخدر انجام شده ، گفت : كمبود امكانات سالم و سرگرم كننده ازعوامل مهمي است كه افراد را به سمت مصرف مواد مخدر سوق مي دهد ، بنابراين توصيه مي‏شود براي استفاده تمامي آحاد جامعه تسهيلاتي در نظر گرفته شده كه آنان به راحتي از امكانات بهره مند شوند.

اله وردي با بيان اينكه در عين حال توزيع امكانات آموزشي در ميان مناطق مختلف بايد به صورت عادلانه توزيع شود، افزود: به دليل گرايش به اعتياد در سنين پايين لازم است درسي در ارتباط با اعتياد و آموزش هايي جهت اجتناب از آن در قالب برنامه هاي علمي، تقويتي و پرورشي در مدارس گنجانده شود.

وي تاكيد كرد: به اشتراک گذاشتن دانش خود، مبارزه برای ایجاد محیطی ایمن و سالم، جلب توجه به مبارزه با مصرف مواد مخدر می تواند به ارتقاء آینده ای روشن برای همه ما بیانجامد و ساير افراد جامعه از دام اعتياد در امان باشند.

اله وردي در پايان خاطرنشان كرد: مشارکت با دیگران در جامعه برای ایجاد فضای پذیرش و مقابله با رفتار های پر خطري از جمله اعتياد و سیاست گذاری هایی برای کاهش این رفتار های پر خطر ضروريست و به اين منظور بهتر است ائتلاف هایی برای ایجاد یک محیط ایمن و مثبت در مكان هاي آموزشي ، اجتماعي و فرهنگي داير شود.

تیم مدیریت داخلی وبسایت

با مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی، جدیدترین مقالات و پژوهش های مددکاری اجتماعی، تاب آوری و کوچینگ را بطور رایگان دریافت نمایید. www.socialwork2015.ir

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا