باشگاه تاب آوری: تاب‌آوری به‌دنبال بالا بردن توان افراد در مواجهه با استرس و دغدغه‌های زندگی

باشگاه تاب آوری؛ انعکاس دهنده فعالیتها و اقدامات تخصصی کارگروه تاب آوری در رسانه مددکاری اجتماعی ایرانیان

باشگاه تاب آوری (Resilience Club): کارگاه دو روزه تاب‌آوری روانشناختی ویژه کادر درمان، در بیمارستان دکتر محمد کرمانشاهی کرمانشاه آغاز بکار کرد.

به گزارش مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران، دکتر مقدسی در این کارگاه آموزشی گفت: هدف از برگزاری این دوره آموزشی تجهیز کادر درمان بیمارستان دکتر محمد کرمانشاهی به برنامه‌های تاب‌آورانه با توجه به فرسودگی شغلی کارکنان این بیمارستان است.

وی افزود: باید با استفاده از تکنیک‌های تاب‌آوری توانمندیهای افراد را برای مواجهه با شرایط مختلف و اقدامات متناسب با شغلشان بالا برد و از این طریق فرسودگی شغلی را در میان آنان به حداقل رساند.

این فعال کشوری حوزه تاب‌آوری در ادامه یکی از اهداف تاب‌آوری را بالا بردن توان افراد در مواجهه با استرس‌ها و دغدغه‌های شغلی عنوان کرد و افزود: هدف از تاب‌آوری این است که تلاش کند فرد را از تنش‌ها و استرس‌ها ‌دور کرده و آرامش را سرلوحه زندگی او قرار دهد تا در نهایت بتواند از زندگی خود لذت ببرد.

ایشان با بیان اینکه تاب آوری اجتماعی را می‌توان ظرفیت تبدیل و تحول، تطبیق و سازگاری و توان مقابله با تنش و بحرانهای اجتماعی نامید، افزود: تاب آوری اجتماعی از ظرفیت و توانایی خاصی در افراد و گروه‌ها، خانواده و جوامع صحبت می‌کند که عمدتا یادگیری و سازگاری در تغییرات تحمیل شده و همچنین قدرت تطبیق با شرایط و متقضیات را در بر خواهد داشت.

وی افزود: تاب‌آوری احیای مهربانی، توسعه سازگاری، قدرت مبتنی بر انعطاف، سرمایه و سازندگی اجتماعی را تقویت می‌کند، ضمن اینکه توسعه تاب آوری باعث می‌شود که امداد و حمایت‌های اجتماعی به هنگام و هماهنگ، فراگیر و جامع درحد بهینه اعمال گردد.

مقدس افزود: زمانی که جامعه ای با نیازهای تازه، خطرات و یا تهدیدات مواجه می‌شود دچار درهم شکستگی و بحران خواهد شد، از این رو بسیاری از متون بازگشت سریع به شرایط قبل از بحران را تاب آوری نامیده اند و براین اساس مطالعات تاب آوری ماموریت اصلی خود را برگشت پذیری در سریع ترین زمان ممکن و با حداقل آشفتگی و حفظ شایستگی می داند.

مقدسی در ادامه تبیین موضوع تاب‌آوری، ضرورت توجه به مقوله تاب‌آوری و ارائه متدها و روش‌های تاب‌آوری را از مهمترین موضوعاتی عنوان کرد که در این کارگاه دو روزه مطرح خواهد شد.

در این کارگاه دو روزه که به همت موسسه خیریه مهرآیینان مهر برپا شده، جمعی از کادر درمان بیمارستان دکتر محمد کرمانشاهی آموزش‌های تاب‌آورانه را فرا خواهند گرفت.

مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران
گردآوری و ترجمه توسط
باشگاه تاب آوری Resilience Club
دکمه بازگشت به بالا