اخبار اجتماعی ایران

تصویب لايحه «حمايت از حقوق كودكان و نوجوانان» در مجلس می تواند روزهای شادتری را برای كودكان اين سرزمين فراهم كند | ۱۶ مهرماه، یادآورِ حدود چهار میلیون کودک بازمانده از تحصیل

5272فعالان حقوق كودك تلاش مي‌كنند تا لايحه «حمايت از حقوق كودكان و نوجوانان» هر چه زودتر در مجلس تصويب شود. لايحه‌اي كه در صورت تصويب و اجرا شايد بتواند روزهاي شادتري را براي كودكان اين سرزمين فراهم كند.

به گزارش مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران،خشونت عليه كودكان در بسياري از جوامع تعريف نشده است. گرچه كشورهاي مختلف براي نامگذاري روز جهاني كودك در يك روز خاص به توافق نرسيده‌اند اما اين روز در هر تاريخي كه باشد فرصتي است براي نگاهي دوباره به وضعيت زندگي كودكان در جهان. در ايران 16 مهر به عنوان روز كودك نامگذاري شده است. روزي كه يادمان بياورد حدود 4 ميليون كودك بازمانده از تحصيل داريم. روزي كه يادمان بياورد دخترك گل فروش سر چهارراه فروشنده نيست و فقط يك كودك است كه از بد روزگار و بي‌توجهي مسئولان، مجبور است اينگونه روزگار بگذراند. روزي كه يادمان بياورد 36 هزار دختري كه چشم بازنكرده، مطلقه شده‌اند، هنوز كودك هستند.

سازمان ملل روز 29 آبان را به عنوان روز جهاني كودك نامگذاري كرده است. در چنين روزي، اعلاميه حقوق كودك در سال 1959 و كنوانسيون حقوق كودك در سال 1989 در اين سازمان تصويب شد. در بخشي از مقدمه كنوانسيون حقوق كودك آمده است «كودك بايد در محيط‌ خانواده‌ و در فضايي‌ مملو از خوشبختي‌، محبت‌ و تفاهم‌ بزرگ‌ شود.» آرزويي كه بسياري از بچه‌هاي دنيا حتي خواب آن را هم نمي‌بينند. اگرچه در اين كنوانسيون منظور از دوره كودكي، زير سن 18 سال بودن است اما برخي از كشورهاي دنيا هنوز اين بند را نپذيرفته‌اند. در ايران هم مبناي تعريف سن كودكي مسائل شرعي است و در برخي موارد حتي اجازه ازدواج براي دختران 9 ساله هم صادر مي‌شود.

خشونت عليه كودكان در بسياري از جوامع تعريف نشده است. در جوامع كمتر توسعه يافته اين خشونت‌ها سر به فلك مي‌زند اما جالب اينجاست كه حتي قانونگذاران هم به اين مسائل به چشم خشونت و كودك آزاري نگاه نمي‌كنند. طبق ماده 19 كنوانسيون حقوق كودك، «آسيب‌رساني‌ يا سوءاستفاده‌، بي‌توجهي‌ يا سهل‌انگاري‌، بدرفتاري‌ يا استثمار منجمله‌ سوءاستفاده‌ جنسي‌ در حيني‌ كه‌ كودك‌ تحت‌ مراقبت‌ والدين‌ يا قيم‌ قانوني‌ يا هر شخص‌ ديگري‌ قرار دارد» از مصاديق خشونت عليه كودكان محسوب مي‌شود. كشورهايي كه اين كنوانسيون را پذيرفته‌اند ملزم هستند قوانين لازم براي جلوگيري از اين رفتارها را تصويب كنند.

بيش از 168 ميليون كودك كار در دنيا وجود دارد. كودكاني كه تقريبا هم روي اين مسئله توافق دارند كه در حق آنها ظلم شده است و به جاي كار كردن بايد در كلاس‌هاي درس باشند؛ اما كار كودكان جنبه ديگري هم دارد. يونيسف (صندوق حمايت از كودكان سازمان ملل) در گزارشي اعلام كرده است دخترها 40 درصد بيشتر از پسرها خانه داري مي‌كنند. اگرچه در جوامع سنتي مثل ايران خانه‌داري يكي از وظايف دختران محسوب مي‌شود، اما يونيسف از اجباري و تمام وقت بودن اين كار براي دختران ابراز نگراني كرده است. يونيسف هشدار داده كه «خانه‌داري» تاثيري جدي بر توانايي يادگيري دختران و لذت بردن آنها از دوران كودكي‌شان دارد. طبق اين گزارش دختران 5 تا 9 سال حدود 30 درصد ودختران 14 ساله مجبور هستند حدود 50 درصد از وقت خود را صرف خانه‌داري كنند.

شايد براي بسياري از پدر ومادرهايي كه شكم بچه هايشان را با هله هوله پر ميك نند يا بچه هايشان را در صندلي جلوي ماشين مي‌نشانند اين حرف‌ها عجيب به نظر بيايد؛ اما بي‌توجهي‌ يا سهل‌انگاري‌ نسبت به كودكان به معني كودك‌آزاري است. يكي از اين سهل انگاري‌ها نحوه تغذيه كودكان است. هله هوله خوري يا مصرف غذاهاي ناسالم كودكان را در معرض چاقي، ديابت، فشار خون و انواع بيماري‌هايي كه پيامد آن هستند قرار داده است. بر اساس آماري كه بنياد جهاني چاقي منتشر كرده است تا سال 2025 بيش از 4 ميليون كودك در سراسر جهان به بيماري ديابت نوع 2 مبتلا مي‌شوند. بي توجهي والدين به تغذيه مناسب كودكان از جمله در مصرف زياد نوشيدني‌هاي قندي هر سال كودكان زيادي را به كام مرگ مي‌فرستد. هزينه سهل انگاري پدر و مادرها را كودكان با جان شان پرداخت مي‌كنند.

اگرچه كشورهاي زيادي كنوانسيون حقوق كودك را امضا كرده‌اند اما وضع زندگي كودكان و مراعات حقوق آنها در بيشتر مناطق دنيا خوب نيست. قوانين محلي و مسائل مذهبي و عرفي هنوز هم در بيشتر مناطق دنيا مانع احقاق حقوق كودكان مي‌شود. در ايران هم خلاهاي قانوني راه را براي سوء استفاده برخي والدين و كودك‌آزاري باز گشته است. فعالان حقوق كودك تلاش مي‌كنند تا لايحه «حمايت از حقوق كودكان و نوجوانان» هر چه زودتر در مجلس تصويب شود. لايحه‌اي كه در صورت تصويب و اجرا شايد بتواند روزهاي شادتري را براي كودكان اين سرزمين فراهم كند.

تیم مدیریت داخلی وبسایت

با مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی، جدیدترین مقالات و پژوهش های مددکاری اجتماعی، تاب آوری و کوچینگ را بطور رایگان دریافت نمایید. www.socialwork2015.ir

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا