موسوی چلک: سازمان بهزیستی شرایط لازم برای متولی سلامت اجتماعی شدن در کشور را دارد

موسوی چلکمشاور رئیس و مدیرکل دفتر مدیریت عملکرد بهزیستی کشور با بیان اینکه این سازمان بیشترین اطلاعات واقعی را از گستره اجتماعی جامعه دارد گفت: سازمان بهزیستی اکنون شرایط لازم برای اینکه متولی حوزه سلامت اجتماعی کشور شود را دارد.
به گزارش وبسایت تخصصی مددکاری اجتماعی ۲۰۱۵ به نقل از ایرنا؛ سید حسن موسوی چلک روز چهارشنبه در همایش علمی کاربردی مسوولان دفاتر مدیریت عملکرد بهزیستی کشور در سنندج با اشاره به اینکه فعالیت های سازمان بهزیستی اکنون مشکل محور است افزود: خدمات بهزیستی اکنون در شرایط بعد از بروز مشکل به جامعه هدف ارائه می شود که این رویه باید تغییر کند.
او تاکید کرد سازمان بهزیستی باید خدمات سلامت محور به منظور پیشگیری در سطح جامعه ارائه دهد و اکنون نیز شرایط لازم را برای متولی شدن سلامت اجتماعی در کشور دارد.
او همچنین یادآور شد که سازمان بهزیستی باید آینده نگر باشد و بتواند تحولات اجتماعی را پیش بینی کند و برنامه هایی برای پیشگیری تدوین و ارائه نماید.
وی سازمان بهزیستی را بزرگترین سازمان اجتماعی کشور دانست و گفت: عملکرد و فعالیت این سازمان شفاف و تمام اقدامات در چارچوب قوانین و مقررات انجام می شود.
این مسوول سازمان بهزیستی کشور در ادامه با بیان اینکه بهزیستی باید سازمانی مطالبه گر باشد گفت: امروز ما باید پاسخگوی مواردی باشیم که دخالتی در وقوع آن نداشته ایم و بر اساس غفلت سایر دستگاه ها اتفاق افتاده است.
موسوی چلک با تاکید بر اینکه خدمات سازمان بهزیستی باید منجر به ارتقای کیفیت زندگی شود گفت: این اتفاق امروز به دلیل اینکه نمی توانیم تحولات آینده را در حوزه اجتماعی رصد کنیم نیفتاده و ما تنها در زمان بعد از بروز مشکل خدمات ارائه می دهیم.
او رعایت قانون، شفاف سازی و نظارت مستمر بر فعالیت ها در سطح کشور را از جمله برنامه های اولویت دار بهزیستی دانست و گفت: دور زدن قانون راه را برای ارتکاب هر عمل غیرقانونی باز می کند و ما در بهزیستی به شدت با افرادی که بخواهند خلاف قانون عمل کنند، برخورد می کنیم.
او به تدوین نظام نامه نظارت مردم به سازمان بهزیستی نیز اشاره کرد و گفت: در راستای اجرای این نظام نامه، خدمات گیرندگان مستقیم و غیرمستقیم از بهزیستی و سایر مردم می توانند بر تمام خدمات بهزیستی نظارت کنند و موارد خلاف را گزارش نمایند.
او همچنین به فراهم کردن شرایط برای نظارت تشکل های غیردولتی بر فعالیت بهزیستی نیز اشاره کرد و گفت: ۸۵درصد خدمات بهزیستی را به بخش غیردولتی و تشکل ها واگذار کرده ایم و زمینه را برای نظارت این تشکل ها بر فعالیت های خود نیز فراهم نموده ایم.
او گفت: نظارت مستمر بر فعالیت ها منجر به ارتقای کیفیت در ارائه خدمات و اجرای هر چه بیشتر برنامه ها می شود و معتقدیم که هیچ بخش بهزیستی نباید خارج از نظارت باشد.
او به ارزیابی عملکرد ادارات بهزیستی استان ها به صورت هر سه ماه یکبار اشاره کرد و گفت: به صورت فصلی در یکی از استان ها عملکرد بهزیستی مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرد و نقاط قوت را تقویت و نقاط ضعف را شناسایی و برای رفع آن برنامه ارائه می دهیم.
او بهزیستی را یکی از سالمترین سازمان های کشور دانست و گفت: تلاش بهزیستی رضایت خدمات گیرندگان و جلب رضایت آنها است و برای رسیدن به این مهم از تمام ظرفیت های قانونی استفاده می کنیم.
همایش علمی کاربردی مسئولان دفاتر مدیریت عملکرد بهزیستی کشور از امروز چهارشنبه در مجتمع شهید فیاض بخش بهزیستی سنندج آغاز شد.
در این همایش دو روزه مسوولان دفاتر مدیریت عملکرد ادارات کل بهزیستی سراسر کشور حضور دارند و در ۲ روز به ارزیابی و بررسی عملکرد این سازمان در سطح کشور می پردازند.

مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران
دکمه بازگشت به بالا