رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران: ضرورت شناسایی و رفع نیازهای محلات ناکارآمد شهری

موسوی چلکرئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران از تخصیص اعتباری ویژه برای شناسایی نیازها و رفع مشکلات و آسیب های اجتماعی حاشیه نشینی و محلات ناکارآمد شهری خبر داد و گفت:امسال پروژه های مختلفی اجرا می شود.

به گزارش وبسایت تخصصی مددکاری اجتماعی ۲۰۱۵ به نقل از مهر؛ سیدحسن موسوی چلک در مورد حاشیه نشینی در کشور و نگاه جدیدی که به آن صورت گرفته گفت: بر اساس مصوبه ای که در سال ۹۳ در هیات دولت با عنوان سند ملی احیای بهسازی، نوسازی و توانمندسازی محله های ناکارآمد شهری به تصویب رسید موجب شد نگاه جدیدی در راستای احیای سکونتگاه های غیررسمی شکل گیرد.

وی با اشاره به اینکه دستگاه های مختلفی عضو ستاد شدند، گفت: نیازهای مردم در سکونتگاه ها و حاشیه نشینی غیررسمی نیازمند مشارکت سازمان های غیردولتی است که در این سند جدید نیز به آن ذکر شده به طوری که تا سال ۱۴۰۴ این مناطق باید حد متوسط خدمات را داشته باشند.

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران تاکید کرد: بر اساس این مصوبه در ۹۱ شهر کشور که این مناطق شناسایی شد ۹۷۴ محله با ویژگی های محلات ناکارآمد شهری شناسایی شد که به ۴ طبقه بافت های تاریخی، فرسوده، روستاهای حاشیه نشین و سکونتگاه های غیررسمی تقسیم شد که به آنها مناطق ناکارآمد عنوان می شود.

وی با اشاره به اینکه بر اساس مطالعات انجام شده حدود ۱۸ میلیون نفر ساکن این مناطق هستند گفت: در سکونتگاه های غیررسمی نیز برآورد شده ۱۰ تا ۱۱ میلیون نفر زندگی می کنند که باید برای رفع مشکلات و نیازهای این افراد فکر اساسی شود، به طوری که دیگر نباید نسبت به آنها بی تفاوت بود و به عنوان یک منطقه غیررسمی آنها را شناخت و همین موضوع باعث شود خدماتی به آنها ارائه نشود.

وی گفت: در حال حاضر نیز در دنیا نگاه به یکسان و یکپارچه سازی مناطق انجام می شود و دیگر تقسیم بندی جغرافیایی به عنوان حاشیه شهر و … وجود ندارد و بر این اساس باید در ایران نیز اینگونه رفتار کنیم.

چلک اظهار داشت: مناطق حاشیه ای در حال حاضر بخشی از شهرها هستند که حداقل های خدمات عمومی را ندارند و نگاهی که به این بخش می شود باید تقویت شود و این افراد شهروندان درجه دو نیستند.

مطالب مرتبط

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران گفت: پروژه هایی برای رفع مشکل حاشیه نشینی انجام شده به طوری که سبزوار اولین شهر اجتماعی است که محلات آن مورد تاکید قرار گرفته اند و هدف این است که متوسط داشته های اجتماعی را در این مناطق به کار ببندیم.

به گفته وی، در حال حاضر تاکنون تعاریفی به ناحق از شهروندان حاشیه نشین ارائه شده است که باعث شده آنها تهدید محسوب شوند و همین موضوع میزان آسیب پذیری این مناطق را بیشتر کرده است. به همین دلیل باید هر چه سریعتر با کمک دستگاه های مختلف اقدامات اساسی و لازم برای رفع مشکلات حاشیه نشینی انجام شود.

چلک گفت: در فرآیند کوتاه مدت باید دستگاه های مرتبط به ظرفیت سازی و شناسایی نیازها در این مناطق اقدام کند و انتظار این است که تمامی دستگاه ها به کمک راه و شهرسازی بیایند و اجرای این سند را مبنای مدیریت هوشمند در محلات ناکارآمد شهری قرار دهیم و در نتیجه امنیت این مناطق نیز بیشتر می شود.

وی گفت: دستگاه هایی مانند بهزیستی، شهرداری، استانداری، میراث فرهنگی و … عضو این ستاد هستند که تعداد اعضا به ۲۴ عضو می رسد به طوری که امسال نیز چندین پروژه در مناطق مختلف ایران شروع شده تشکل های غیردولتی نیز در این رابطه کمک خواهند کرد.

وی در مورد تخصیص اعتبار از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی برای رفع مشکلات حاشیه نشینی گفت: با توجه به اینکه رفع آسیب های اجتماعی و مشکلات حاشیه نشینی و محلات ناکارآمد اولویت کشور است در توزیع منابع نیز به دستگاه ها اعتباری اختصاص داده شده که البته نسبت به قبل بیشتر شده است.

وی گفت: در سال جاری چون جزو اولویت هاست تمرکز بیشتری به رفع مشکلات این مناطق صورت گرفت است.

مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران
دکمه بازگشت به بالا