استان کرمانشاهگزارش اختصاصی

گزارش | معرفی طرح رایگان ورزش همگانی ویژه افراد کم توان ذهنی 8 تا 25 سال استان کرمانشاه

بي شك مشكلات زيادی پيش روی ورزش افراد کم توان ذهنی وجود دارد. هماهنگي بين اعمال و رفتار اين افراد به دليل کم‌توانی ذهنی شان كار بسيار مشكلي است و مشكلات زيادي در تعاملات اجتماعي آنها به وجود مي آورد. به همين دليل بسياری ازسالن‌ها و مكان‌های ورزشي از پذيرفتن اين افراد ممانعت می ورزند و علیرغم نياز آنها به ورزش و تحرك و اثرات مثبتی كه حركات ورزشی در سلامت روحی و جسمی و بهبود عملكرد ذهنی و حركتی آنها خواهد داشت، شاهد کم توجهی نسبت به ورزش این افراد هستيم. بنا به اظهارات و درددلهای خانواده‌های اين افراد به خصوص نوجوانان و جوانان كم توان ذهنی، فرزندان آنها به دليل كم تحركی در معرض چاقی و ابتلا به بيماري‌های مختلف قرار دارند و به دليل برخي مشكلات رفتاری، نمی توانند به درستي باديگران ارتباط برقرار كنند. اگر هم تعداد معدودي از مكانهاي ورزشي اقدام به پذيرش آنها كنند، مشكلات زيادي در اين بين به وجود خواهد آمد. بنابراين این افراد در صورت تمایل برای ورزش کردن، مجبور به استفاده از سانس‌هاي خصوصي هستند كه هزينه زيادي را به خانواده تحميل خواهد كرد. لذا اگر اين امكان وجود داشته باشد كه این افراد، در جمعي شبيه به خود با مربيان متخصص ورزش معلولين ذهني فعالیت کنند، خدمت بزرگي به اين خانواده ها و فرزندان آنها خواهد شد.
مؤسسه توانبخشي وليعصر(عج) پس از سالها خدمت به كودكان و بزرگسالان استثنايي اشراف كاملي به نيازهاي اين قشر از جامعه دارد. لذا با توجه به خلأهاي موجود در سطح جامعه در زمينه ورزش معلولين ذهني و ضرورت ايجاد امكانات براي پر كردن اوقات فراغت اين افراد، پس از طي جلسات كارشناسي و پيگيري‌هاي مداوم ، علي رغم تمامي محدوديت‌هايي كه در اين زمينه وجود دارد، از سال 1387 اقدام به اجراي طرح ورزش همگاني براي دختران و پسران كم توان ذهني آموزش پذير شهرتهران نموده است.
در راستای گسترش این طرح و بهره مندی مددجویان بیشتری از خدمات آن، طرح ورزش از تابستان 1396 در شهر کرمانشاه در حال اجراست. طرح ورزش همچنین در شهرهای مشهد، کاشان ، شیراز، سنندج و یزد نیز اجرا می شود.

طرح ورزش به صورت کاملا رايگان اجرا مي شود و شرايط پذيرش پيچيده اي ندارد تنها در جلسه اول بچه ها مورد ارزيابي قرار مي گيرند و در صورتي كه پيش فعالي شديد و مشكلات رفتاري حاد نداشته باشند و يا اتيسم شديد نباشند، با اخذ کارت بیمه ورزشی براي شركت در طرح پذيرفته مي شوند. حركاتي كه در اين طرح با بچه ها تمرين مي شود بيشتر در راستاي بالابردن دقت و تمركز بچه هاست و بيشتر مباني ورزش مانند نرمش، كار با توپ، كار با حلقه و … را شامل مي شود. و با پیشرفت نسبی مددجویان در انجام حرکات ورزشی، مددجویان در جلسات ورزشی در یکی از رشته های ورزشی شروع به فعالیت می‌کنند.
از اهداف اجرای طرح ورزش می‌توان به توسعه قابلیت جسمانی،حرکتی و ذهنی مددجویان،ایجاد اوقات فراغت،توسعه مهارت های اجتماعی کودکان معلول ذهنی، حمایت از خانواده های مددجویان کم توان ذهنی،افزایش آگاهی والدین و ایجاد تعامل بین ایشان و ایجاد انگیزه و نشاط در خانواده و فرد معلول اشاره کرد. افراد کم توان ذهنی آموزش پذیر پسر 25-8سال ساکن شهر کرمانشاه می‌تواند با مراجعه به سالن مجموعه ورزشی فجر واقع در چهار راه سیلو فقط در روزهای پنج شنبه از ساعت 9 تا 10:20جهت بهره مندی از طرح اقدام کنند. لازم به ذکر است که از ویژگیهای منحصر به فرد این طرح می‌توان به اجرای آن به صورت کاملا رایگان و تمرکز بر ورزش کم‌توانان ذهنی و ایجاد فضای خاص این گروه با همکاری مربیان تحصیل کرده و با تجربه اشاره کرد. از شروع طرح ورزش همگانی در کرمانشاه تا کنون حدود 70 نفر از این طرح بهره مند شده اند. در پایان لازم به ذکر است که سالانه بیش از 800 مددجو از خدمات بخش اجتماعی مؤسسه توانبخشی ولیعصر (عج) بهره مند می شوند. به امید روزی که هیچ کودکی به دلیل معلولیت ، از لذت زندگی و حضور در اجتماع محروم نشود.
علاقه مندان می‌توانند جهت ثبت نام و کسب اطلاعات بیشتر با شماره : 88665623-021 (واحد مددکاری اجتماعی مؤسسه توانبخشی ولیعصرعج) تماس حاصل فرمایند.

گزارشگر: پروانه خفتان؛ مددکار اجتماعی

تیم مدیریت داخلی وبسایت

با مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی، جدیدترین مقالات و پژوهش های مددکاری اجتماعی، تاب آوری و کوچینگ را بطور رایگان دریافت نمایید. www.socialwork2015.ir

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا