پایگاه اطلاع رسانی مددکاران اجتماعی ایران

لزوم آموزش همگانی سواد رسانه‌ای

یادداشت اختصاصیِ یک مددکار اجتماعی پیرامون ضرورت آموزش فراگیرِ سواد رسانه ای، مختصِ کاربران شبکه های اجتماعی

لزوم آموزش همگانی سواد رسانه‌ای: طبیعت زندگی و هویت فردی و اجتماعی، مبتنی بر ارتباطات است. بدون ارتباط با خود و یا دیگری زندگی امکان‌پذیر نیست. امروزه در جهان با گسترش روز افزون دسترسی به اینترنت و شبکه های مجازی ارتباطات بین انسانها گسترش یافته است و خواه ناخواه، فضای مجازی جزء جدایی ناپذیر زندگی شهروندان در همه جوامع شده است و هر چه زمان می‌گذرد، حضور در این فضا جدی تر و گسترده تر می‌شود؛ به گونه ای که اکنون در برخی از کشورها دسترسی به این فضا جزء حقوق اولیه شهروندان تعریف شده است و سازمانهای جهانی کوشش خود را برای فراگیر کردن این حق آغاز کرده اند.

لزوم آموزش همگانی سواد رسانه‌ای

امروزه، گوشی‌های هوشمند به دلیل کاربرد در کسب اطلاعات جدید، سرگرمی و تفریح، تعامل با دیگران و خودابرازی به عنصری اساسی در زندگی تحصیلی، شغلی، اجتماعی افراد جامعه تبدیل شده است.

اما آنچه باعث نگرانی کارشناسان و صاحب نظران حیطه سلامت روانشناختی و اجتماعی شده است حفظ حریم شخصی، صیانت از خانواده‌ها و در امان ماندن فرد از آسیب های شبکه های مجازی است.

در کشور ما مانند بسیاری از کشورها، افراد بدون دریافت آموزش و تنها با خرید یک وسیله الکترونیکی (گوشی همراه، تبلت، کامپیوتر) و تهیه بسته اینترنتی اقدام به عضویت در شبکه های مجازی می‌کنند.

کاربران اینترنت و شبکه های مجازی ممکن است به‌ دلیل عدم آشنایی با اهداف، کارکرد شبکه های مجازی و عدم رعایت اصول اخلاقی در این شبکه ها با پیامدهای منفیِ روانشناختی و اجتماعی مانند آزار رساندن به خود و دیگران، کاهش انگیزه، ناسازگاری اجتماعی، کاهش عملکرد تحصیلی و شغلی، کاهش رضایت از زندگی، افکار خودکشی، کاهش خودکارآمدی، خودپنداره منفی، تضعیف بنیان خانواده و احساس تنهایی روبرو شوند.

این فضا به طور جدی بر سبک زندگی، اخلاقیات، حریم خصوصی و … افراد در جامعه تأثیرات مثبت و منفی به جا گذاشته است.

نتایج مشاهدات میدانی و پژوهشها نشان دهنده این است که بسیاری از آسیب‌های و اثرات منفیِ شبکه های مجازی به علت ضعف سواد مصرف این رسانه ها و عدم دریافت آموزش سواد رسانه ای است.

در همین راستا دولت موظف است با هدف ارتقاء سواد رسانه ای افراد جامعه و با استفاده از پتانسیل سازمانهای مردم نهاد و صاحب نظران نسبت به تعریف بسته های آموزشی سواد رسانه ای متناسب با هر قشر جامعه و آموزش همگانی، رایگان و در دسترس عموم این بسته های سواد رسانه ای گامی موثر در جهت پیشگیری و مدیریت آسیبهای فضای مجازی بردارد.

یادداشت اختصاصی از پروانه خفتان؛ کارشناس ارشد مددکاری اجتماعی و عضو شورای نویسندگان مجموعه رسانه های تخصصی مددکاری اجتماعی ایرانیان

مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران
دکمه بازگشت به بالا