پایگاه اطلاع رسانی مددکاران اجتماعی ایران

اطلاعیه سومین لایو اینستاگرامی نارضایتی جنسی و کیفیت زندگی مشترک

                 نارضایتی جنسی و کیفیت زندگی مشترک: بدینوسیله به اطلاع می رساند سومین لایو اینستاگرامی تیم تخصصی مددکاری اجتماعی در انجمن ازدواج و خانواده کشور با موضوع “اثرات نارضایتی جنسی بر کیفیت زندگی مشترک” با میزبانی تیم تخصصی مددکاری اجتماعی با اجرای دکتر جواد طلسچی یکتا (مدیر تیم تخصصی مددکاری اجتماعی انجمن ازدواج و خانواده کشور) با حضور خانم دکتر فاطمه آذرتاش (مدیر تیم تخصصی سلامت جنسی در انجمن ازدواج و خانواده کشور) بعنوان میهمان این برنامه از طریق صفحه کافه رسانه مددکاری در اینستاگرام و نیز صفحه اختصاصی دکتر فاطمه  آذرتاش برگزار خواهد شد.

نارضایتی جنسی و کیفیت زندگی مشترک

قابل به ذکر است بر اساس آخرین مصوبات تیم تخصصی مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران، از این پس کلیه لایوهای اینستاگرامی تیم تخصصی مددکاری اجتماعی در انجمن ازدواج و خانواده کشور از طریق این پایگاه اینترنتی اطلاع رسانی خواهد شد.

آثار رضایت جنسی همسران چیست؟

انگیزه و میل جنسی همانند سایر انگیزه های بنیادین ادمی بخش جدایی ناپذیر ماهیت زیستی، روانی و اجتماعی اوست و چگونگی ارضای این انگیزه نقش مهمی در سلامت فرد و اجتماع و دستیابی به ارامش و اسایش دارد. شناخت اشتباه انگیره جنسی و شیوه های درست و اخلاقی ارضای ان ممکن است موجب برخی ناخرسندی ها و کج روی های فردی و درنتیجه موجب نابسامانی های زیادی شود.

تحقیقات بهترین مشاور نشان می دهد که نارسایی جنسی ارتباط تنگاتنگی با مشکلات اجتماعی مانند بیماری های روانی، طلاق و .. داررد. پس، تجارب جنسی نامطلوب به هر علتی که ایجاد شوند پیامدهای منفی بسیاری خواهد داشت.

از پیامد های رابطه جنسی سالم و داشتن رضایت جنسی می توان به پیشگیری از بروز اختلالات و انحرافات جنسی و کاهش امار طلاق اشاره کرد. و می توان گفت که رضایت جنسی علاوه بر اثار فردی آثار اجتماعی نیز دارد.

خانواده اصلی ترین نهاد جامعه و مهم ترین واحد بافت اجتماعی است و امروزه تلاش برای ارتقای سلامت و پیشگیری از بیماری، از خانواده اغاز می شود. نقش خانواده در توسعه اجتماعی بسیار مهم است و خانواده هایی که در ان ها زن و شوهر با هم تفاهم دارند و از زندگی احساس رضایت می کنند، کارکرد مناسبی دارند.

آثار رضایت جنسی همسران چیست؟

سلامت روان:

مفهوم رضایتمندی از زندگی با سلامت روان مرتبط است و رضایتمندی نشان دهنده ی میزان ارضا و تمایلات ئ نیازهای اساسی انسان می باشد. و سلامت روانی همسران به احساس رضایتمندی از زندگی زناشویی شان وابسته است. در واقع رفتار جنسی سالم و رضایت مندی از زندگی با سلامت روانی رابطه دارند.در صورت ارضا نشدن نیازهای فرد، شخص در حفظ ثبات جنبه های جسمی، روانی و اجتماعی دچار مشکل می شود و این مشکل ممکن است تاثیر ویرانگری بر سلامت وی گذاشته و پیامدهای جسمی و روانی به دنبال داشته باشد و مسلم است که ارضای نا مناسب نیازهای جنسی نیز اثر نا مطلوبی بر سلامت روان خواهد داشت.

شادمانی و رفع افسردگی:

از مهم ترین اثار روانی رضایت جنسی کاهش احتمال ابتلا به افسردگی و افزایش اعتماد به نفس است. همچنین نشاط و شادابی و پیشگیری از بروز پرخاشگری و عصبانیت در زن و شوهر از دیگر اثار روانی رضایت جنسی است. در واقع، از پیامدهای جدی نارضایتی جنسی در همسران افسردگی است که در بیشتر تحقیقات به ان اشاره شده است .

نگرش مثبت به رابطه زناشویی:

از اثار روانی دیگر رضایت جنسی ایجاد نگرش مثبت به رابطه زناشویی در میان همسران است. و داشتن اعتماد به نفس، عزت نفس ، احساس شادکامی، نگرش مثبت و همدلی نشان می دهد.

برقراری عشق دو سویه:

بر اساس نظر مشاورین ازدواج ایران هر چند عشق، چیزی بالا تر از میل جنسی و شهوت است و رابطه جنسی همسران به معنی مقاربت جنسی و رابطه فیزیکی و جسمی نیست، بلکه نوعی انرژی است که افراد را بر می انگیزد و رابطه جنسی همسران آن ها را به برقراری عشق دوسویه قادر می سازد.

تقویت انگیزه جنسی:

تحقیقات نشان می دهد که رضایت جنسی بر میل جنسی هر یک از همسران اثر مثبت گذاشته، سبب تقویت این میل می شود.

تقویت اعتماد به نفس و عزت نفس:

همانطور که گفتیم رضایت جنسی زنان با داشتن اعتماد به نفس، عزت نفس ، احساس شادکامی ، نگرش مثبت و همدلی همراه است.

اساس کارکردهای خانواده با چگونگی سازگاری زوج ها شکل می گیرد، بنابراین سازگاری ان ها نه تنها بر میزان رضایتمندی و احساس خوشبختی خودشان اثر داشته و از پریشانی های زناشویی می کاهد برخی از موارد اثار خانوادگی رضایت جنسی همسران در خانواده اشاره کرد که عبارت اند از :

رسیدن به تفاهم فکری:

از اثار مهم رضایت جنسی همسران دستیابی به تفاهم فکری و درک ان ها از یکدیگر و در نتیجه استحکام و تداوم زندگی مشترک است. و در واقع روابط جنسی، شکل دهنده بخشی از ادراکات همسران از یکدیگر . تداوم بخش ازدواج است.

ایجاد صمیمیت در روابط عاشقانه:

از عوامل عاطفی اثر گذار در رضایت جنسی همسران روابط صمیمانه و عاشقانه ان ها است اما رضایت جنسی ان ها نیز صمیمیت و عشق را میان همسران دوام می بخشد. و در واقع رابطه صمیمیت و رضایت جنسی دو سویه است.

ثبات و تداوم زندگی مشترک:

طبق نظر مشاوران خانواده تهران رضایت جنسی بالا موجب افزایش کیفیت زندگی زناشویی شده و در نتیجه، به افزایش ثبات زناشویی در زندگی می انجامد و از پیامد های رابطه جنسی سالم می توان به رضایت زناشویی و استواری نظام خانواده و جلوگیری از نزاع و اختلافات خانوادگی اشاره کرد.

 

رضایتمندی از زندگی:

در نظریه های مبتنی بر رضایت جنسی و زناشویی، رابطه جنسی مهم ترین علت تعیین کننده رضایت از زندگی زناشویی شناخته می شود و در تحقیقات فراوانی به تاثیر رضایت جنسی در رضایت زناشویی اشاره شده است. و در واقع می توان گفت که رضایت از زندگی زناشویی از مهم ترین اثار رضایت جنسی است که همسران در رابطه خویش احساس و تجربه می کنند و هر چه مشابهت بیشتری احساس کنند رضایت بیشتری خواهند داشت.

ازدواج درست زمینه ساز فضای مناسب برای تبادل احساسات و عواطف مثبت همسران است و افراد دارای رضایتمندی جنسی بالا در زندگی زناشویی نیز رضایتمندی بیشتری دارند و همچنین کیفیت زندگی افراد دارای رضایت جنسی بالاتر از دیگران بهتر است. در کنار موارد گفته شده می توان به حفظ و تداوم رابطه جنسی،همدلی، حمایت، ایجاد محبت و افزایش آن و … اشاره کرد.

مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران
دکمه بازگشت به بالا