پایگاه اطلاع رسانی مددکاران اجتماعی ایران

انتقاد سازنده، انتظار سازمان بهزیستی از سازمان های مردم نهاد

گزارش نخستین نشست رئیس سازمان بهزیستی کشور با نمایندگان سازمان های مردم نهاد

نخستین نشست بهزیستی کشور با نمایندگان سمن های فعال در حوزه بهزیستی، برگزار شد.

به گزارش مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران؛ در این جلسه که روز یکشنبه ۹ مهرماه جاری در سالن اجتماعات ستاد بهزیستی کشور برگزار شد؛“وحید قبادی دانا” معاون وزیر و رئیس، معاونین و جمعی از کارشناسان سازمان بهزیستی کشور پای درد دل  نمایندگان و مسئولان سازمان های مردم نهاد فعال در حوزه های معلولان، کودکان، سالمندان، اعتیاد و … نشستند.

نشست بهزیستی کشور با نمایندگان سمن ها

رئیس سازمان بهزیستی کشور در این نشست گفت: امیدواریم با همکاری، گوشزد و مداخله از جانب شما و به نمایندگی از گروه هدف، در ساختار نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی -که سازمان بهزیستی بخشی از این پازل است- نقشی درخور ایفا نماییم. همچنین لازم است که موضوع کاهش تصدی گری و واگذاری خدمات از شکل شعاری خارج شود و در تصمیم سازی ،تصمیم گیری،نظارت و اجرا از مشارکت سازمان های مردم نهاد بهره مند شویم. از سازمان های مردم نهاد انتظار تأیید و تمجید نداریم،بلکه تقاضای انتقاد سازنده  داریم.

قبادی دانا با اشاره به تصویب قانون جامع حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت گفت: تصویب این قانون، نشانه ارزشمندی از قدرت سازمان های مردم نهاد در کشور ماست. تجارب  ارزشمند و حائز اهمیت در جریان تصویب این قانون، باید مستند سازی و به مجامع بین المللی و ملی  ارائه شود که این امر موجب خودباوری جوانان و مردم عزیز ما و دلگرم شدن معلولان می شود.

وی  با اشاره به اینکه اجرای قانون از تصویب آن دشوار تر است؛ افزود: در اجرای قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت، به مطالبه، مداخله و پیگیری شما نیاز داریم. همچنین  زمینه های خوبی برای همکاری  سایر نهادها با بهزیستی فراهم است. شهرداری شریک اجتماعی خوبی برای ما محسوب می شود  که حضور شهردار محترم تهران در جلسه تکریم دکتر محسنی بندپی، نشانه ای از این امر است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور در مورد شفاف سازی عملکرد نیز گفت: این موضوع دستور مستقیم و ویژه وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی است که به منظور اجرایی شدن این امر هم در مجموعه سازمان بهزیستی و هم در سازمان های مردم نهاد، نیاز به سازمان دهی، نظارت و ارزیابی داریم. همه باید از خودمان شروع کنیم و از این امر استقبال کنیم. این موضوع نشانه بی اعتمادی نیست و ابایی از آن نداریم. در این موضوع حد و مرزی نمی شناسم و با بهره گیری سیستم ها از تکنولوژی روز امکان پذیر است.

وی در خصوص وضعیت فعالیت کلینیک های مددکاری، مشاوره، مشاوره ژنتیک و … گفت:این مراکز که فعالیت های حمایتی-درمانی و غیر اقتصادی دارند نیاز به سوبسیدهای دولتی دارند و  لازم است برای این موضوع راهکارهای قانونی پیدا کنیم و پیگیر اجرایی شدن آنها شویم.

“قبادی دانا” در خصوص لزوم بازنگری و تغییر قوانین و دستورالعمل های اجرایی سازمان گفت: قطعا برای تدوین و تصویب این قوانین در زمان گذشته، زحمات و مشقات زیادی کشیده شده است و کاربری لازم را هم داشته است. اما در زمان حال، نیاز به بررسی و به روز رسانی دارد. ارائه راهکار و بازنویسی قوانین باید با مشارکت سطوح، صف و توسط کسانی که در متن و بطن اجرای قوانین حضور دارند انجام شود، که البته کار سختی است و مقاومت در برابر آن زیاد است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور در پایان جلسه و به عنوان اولین جلوه بهره گیری از مشارکت سازمان های مردم نهاد در تصمیم سازی ها و تصمیم گیری های سازمان بهزیستی، از نمایندگان حاضر در جلسه درخواست کرد تا  نظر خود را در مورد نخستین انتصاب سازمان بهزیستی  و معرفی “غلامرضا فروغی نعمت اللهی”به عنوان مشاور رئیس سازمان بهزیستی؛ اظهار نمایند که این امر با توافق تمامی حاضرین  صورت گرفت و ابلاغ “فروغی” در همین نشست توسط قبادی دانا امضا شد.

منبع: ایران آنلاین

مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران
دکمه بازگشت به بالا