مددکاران اجتماعی درمانیمددکاری اجتماعی درمانیادداشتهای اختصاصی

وظایف روزمره مددکاران اجتماعی درمانی | چطور می‌توان مددکار‌اجتماعی‌درمان شد؟ | مهارت های ضروری مددکار اجتماعی درمان

وظایف روزمره مددکاران اجتماعی

مددکاران‌اجتماعی‌درمان مسئول حمایت و ارائه منابعی هستند که بیماران برای بهبود کامل از بیماری‌ها یا صدمات و همچنین نگرانی‌های روحی، جسمانی و روانی نیازمندند. پس از انجام ارزیابی کامل از نیازهای بیماران، با خانواده‌ی بیماران، سیستم حمایتی و سایر ارائه‌کنندگان خدمات سلامت به منظور تدوین برنامه ترخيص اختصاصي براي هر فرد درجهت ايجاد امکانات درمانی در خانه، نقل و انتقال، برنامه‌ی غذایی، مشاوره یا سایر درمان‌های بعدی کار می‌کنند.

مددکاران اجتماعی درمان تمامی منابع قابل دسترس را برای اطمینان از بهبودی بیماران و ایجاد رفاه مطلوب سامان‌دهی می‌کنند. آنها ارزیابی روانشناختی را تکمیل می‌کنند، برنامه‌های ترخیص را می‌نویسند، خدمات مراقبت در منزل را ترتیب می‌دهند، ارجاعات مناسبی را ارائه می‌دهند، گروههای حمایتی ایجاد می‌کنند و از بیماران و خانوادهایشان حمایت می‌کنند. اگرچه چون مددکاران اجتماعی درمان با بیماراني در موقعیت‌های درمانی مختلف اعم از تجاوز جنسی خشن تا تشخیص سرطان لاعلاج کار می‌کنند، وظایفشان مطابق با نیازهای فردی هر بیمار، ابجاد تغییر است.

در کیس‌های حاد سوءاستفاده جنسی یا خشونت علیه کودکان ، مددکاران‌اجتماعی‌درمان، مسئول فراهم کردن حمایت روانی-اجتماعی، مشاوره سوگ و کمک به اجرای قانون در بررسی‌هایشان مي‌باشند.

چطور می‌توان مددکار‌اجتماعی‌درمان شد؟

اگرچه مدرک کارشناسی مددکاری‌اجتماعی یا روانشناسی می‌تواند برای كسب تعدادی از شغل‌های غبرتخصصی در فلیدها کافی باشد، بیشتر موسسات بهداشتی نیازمند مدرک فوق لیسانس مددکاری اجتماعی از موسسه معتبر هستند. افزون‌بر فعالیت‌هاي کلاسی لازم در برنامه‌ی فارغ التحصیلان، دانشجویان ملزم به گذراندن حداقل 900 ساعت کارورزی تحت سرپرستی مددکار‌اجتماعی درماني باصلاحیت در بیمارستان هستند. درنتیجه، دریافت گواهی به منظور دستیابی به بهترین فرصت‌های پیشرفت برای مددکاران درمان در کشورشان ضروریست. برطبق کمیته انجمن مددکاری اجتماعی، بیشتر ایالتها حداقل به 3000ساعت تجربه سرپرستی بالینی و قبول شدن در امتحان برای کسب مجوز نیاز دارند.

مهارت های ضروری مددکار اجتماعی درمان

برای این که مددکار اجتماعی موفق شويد، ضروری است که برای پرورش روابط سازنده با بیماران متفاوت و خانوادهایشان مهارت‌های بین فردی قوی داشته باشيد. مددکاران‌اجتماعی درمان به تکمیل مهارت‌های شنیداری برای فهم کامل نیازهای بیماران و مهارت‌های سازمان یافته برای حفظ جزئیات درمان و برنامه‌های ترخیص و مهارت‌های حل مساله درجهت ایجاد راه‌حل‌های جدید برای چالش‌های مشابه، نیاز دارند. از همه مهمتر این که مددکاران اجتماعی درمان برای نشان دادن همدردی با بیماران در موقعیت‌های پر استرس باید بسیار محکم و دلسوز باشند.

درحالی که اداره‌ی آمار کار خاطر نشان می‌کند که به علت افزایش نیاز به خدمات سلامت، اشتغال برای مددکاران اجتماعی تا قبل از 2022 به رشد بسیار سریعتر از متوسط، در حدود 27% پیش بینی شده است، بهترین زمان برای داوطلبان واجد شرایط جهت ورود به این مسیر شغلی مورد تقاضا است.

با آموزش مناسب و تجربه، شما می‌توانید در مسیر درست کار بعنوان مددکار اجتماعی درمان دارای مدرک قرار بگیرید و به بیماران برای مقابله با نگرانی‌های مراقبت بهداشتی استرس‌زا کمک می‌کنید.

گردآوری و ترجمه: زلیخا عربگری؛ کارشناس ارشد مددکاری اجتماعی
مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران

تیم مدیریت داخلی وبسایت

با مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی، جدیدترین مقالات و پژوهش های مددکاری اجتماعی، تاب آوری و کوچینگ را بطور رایگان دریافت نمایید. www.socialwork2015.ir

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا