کنگره ملی چالش های حقوقی و قضایی بیماران روانی

پیام دکتر مهدی نصراصفهانی؛ دبیر کنگره “نخستین کنگره ملی چالش های حقوقی و قضایی بیماران روانی”

در تاريخ گذشته ايران جايگاه بيماران رواني نسبت به ساير كشورهای  جهان از موقعيت ممتازتری برخوردار بوده است. در حالی كه در اروپای قرون وسطی بیماران را مأمن شياطين می ‎دانستند، در ایران بخشی از دارالشفاء يزد به بيماران روانی اختصاص يافته بود. با ظهور ستارگان درخشانی در آسمان پزشكی ايران همچون زكريای رازی، ابوعلی سينا و جرجانی طب قديم ايران به اوج ترقی رسيده و چندين سده، پرچم‎دار جهان پزشكی شد. مطالعه آثار اين بزرگان به خوبی نشان می‎دهد كه رويكردی كه در اروپای قرون وسطی در مورد بيماران روانی وجود داشته، جايگاهی در تاريخ گذشته پزشكی كشور ما نداشته است. اما در دهه های اخیر باید اذعان نمود رویکرد بسیاری از کشورهای اروپایی به کلی عوض شده و رویکردی انسانی برای رعایت حقوق بیماران به کار گرفته شده است.

بررسی قوانين موجود در ايران نشان می‎دهد كه اگرچه قانون مستقلی برای بهداشت روان تا كنون تدوین نشده است اما از ديرباز در مجموعه قوانين مختلف كشور، اعم از قانون مدنی، قانون مجازات اسلامی، قانون امور حسبی، قانون دادن حضانت فرزندان صغير يا محجور به مادران (مصوب مرداد ماه 1364)، قانون اقدامات تأمينی (مصوب ارديبهشت 1339)، قانون حمايت خانواده (مصوب بهمن ماه 1335) و قانون اجازه پرداخت حق الزحمه به بيماران روانی كه در كارگاههای حرفه‎ای و يا رشته‎های خدماتی به كار گمارده می‎شوند به جنبه‎های مختلف حقوق بيماران روانی پرداخته شده است. در اين قوانين از اصطلاحاتی همچون جنون، سفيه، اختلال مشاعر و … استفاده شده است كه از نظر علمی بر سر تعريف روشن و مشخص آنها توافق وجود ندارد ولی به هر حال توانسته است تا حدودی مشكلات و معضلات بيماران را پاسخگو باشد. در مجموعه قوانین موجود همچنان ابهاماتی وجود دارد که حقوق بیماران نادیده انگاشته شده است. از جمله آنها می توان به جنبه هایی از قوانین قیمومت، بستری اجباری و بیماران کیفری اشاره کرد. علاوه براین، در قوانین موجود از برخی واژه ها استفاده شده است که موجب انگ اجتماعی بوده و نیازمند بازنگری است.

برای بررسی همه جانبه مباحث مربوط به حقوق بیماران روانی انجمن احبا در نظر دارد تا با همکاری مراکز دانشگاهی، سازمان ها، انجمن های علمی و با حضور صاحب نظران ذیربط، “نخستین کنگره ملی چالش های حقوقی و قضایی بیماران روانپزشکی” را برگزار نموده و جنبه های مختلف مربوط به حقوق بیماران در قوانین موجود کشور را مورد بحث و بررسی قرار دهد. اینجانب امید دارم که صاحب نظران و پژهشگران رشته های مختلف اعم از حقوقدانان، روانپزشکان، روانشناسان، مددکاران و سایر رشته های مرتبط با مشارکت حداکثری خویش چه با ارسال مقاله و چه با حضور خویش، باعث غنای هر چه بیشتر محتوی این کنگره شوند. در پایان امیدوارم که این کنگره در مسیر شناسایی حقوق بیماران روانی بتواند گامی فرا پیش نهد.

مهدی نصراصفهانی
دبیر علمی کنگره

تیم مدیریت داخلی وبسایت

با مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی، جدیدترین مقالات و پژوهش های مددکاری اجتماعی، تاب آوری و کوچینگ را بطور رایگان دریافت نمایید. www.socialwork2015.ir

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا