اخبار اجتماعی ایران

یادداشت اینستاگرامی فاطمه دانشور در خصوص بی خانمان ها | در منشور حقوق شهروند “حق بر هويت” دیده نشده است

روز گذشته بازديدی از اطراف حرم مطهر امام خمينی رحمه الله عليه داشتم؛
نزديك به صد چادر برپا بود كه بی خانمان ها در آن اسكان داده شده بودند. با يكی از مادران باردار ساكن چادرها صحبت كردم، چهار ماهه باردار بود و طبق اظهار خودش، همسرش در دانشگاه كار ميكند و با حقوق دريافتی توان پرداخت اجاره مسكن ندارد. فرزند دو ساله شان را به بهزيستی سپرده بودند تا شرايط بهتر شود و بعد بچه را پس بگيرند. از اقامت چادر نشينان بطور متوسط سه ماه مي گذشت. هنوز اعتياد به طور جدی سراغشان نيامده بود و اكثراً از شهرستان آمده بودند. حرم تنها جايی بود كه بصورت خانوادگی ميتوانستند داخل چادر زندگی كنند. لذا به آنجا پناه آورده بودند.
امروز در صحن شورای شهر نسبت به آنچه ديده بودم تذكر دادم برای چندمين و چندمين بار. خصوصاً به مسئولينی كه مي گويند “بی خانمان” نداريم. نميدانم تا كي بايد مردم چوب “ضعف مديريتي” مسئولين را بخورند.
ضمن تشكر از آیت ا… حسن خمينی بابت پناه دادن به بی خانمان ها از مسئولين دولت و شهرداری خواستم موضوع بی خانمانی مردم در پايين ترين سطح اجتماعی را جدی گرفته و بجای انكار راهكار ارائه نموده اقدام نمايند.
مسئولين شهرداری به اين افراد خدمات كاهش آسيب داده كه اينان بويژه زنان و كودكان در معرض آسيب های جدی اند.
از ظرفيت مساجد استفاده شده و درها را خصوصاً در زمستان به روی بندگان در راه مانده خدا باز نگهدارند. مسجد در دوران نبی اكرم (ص) بسيار كاركرد اجتماعی داشته و فقط به محل عبادت در ساعات مشخص ختم نميشد. و در كتب خوانده ام كه حتی مراسم عروسی مسلمين در مساجد گرفته ميشد و به واقع يك پايگاه اجتماعی قدرتمند و مردمی بود. اين افراد بهتر است در شهر خود سامان داده شوند و استانداران زير ساخت اسكان افراد بي خانمان را درمراكز استان و شهرهای بزرگ فراهم كنند.
در پايان به منشور حقوق شهروندی كه بتازگی توسط رييس جمهور محترم رونمايی شده اشاره كردم و گلايه كردم كه چرا در آن “حق بر هويت” ديده نشده است.
در پاره ای موارد شاهد نسل دوم افراد بدون شناسنامه در بين آسيب ديدگان اجتماعی و مهاجرين هستيم كه نميتوانند از خدمات اجتماعی برخودار شوند و لاجرم بدليل اين محروميتها بزهكاران اجتماعی را تشكيل ميدهند.
پس در تصويب اين منشور در مجلس، نمايندگان محترم حق بر هويت را ديده و برای هر كسی كه در ايران متولد ميشود اين حق الزامی شود.

لینک منبع در اینستاگرام

تیم مدیریت داخلی وبسایت

با مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی، جدیدترین مقالات و پژوهش های مددکاری اجتماعی، تاب آوری و کوچینگ را بطور رایگان دریافت نمایید. www.socialwork2015.ir

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا