آسیب های اجتماعی ایران

خلاء شفق تا بهاران

زنان معتاد در كمپ هاي ترك اعتياد شفق بايد پس از گذراندن دوره هاي درماني و سم زدايي براي توانمندسازي و دريافت خدمات حمايتي به مراكز بهاران شهرداري تهران منتقل شوند اما برخي از معتادان بهبوديافته به دليل تاخير در ايجاد مراكز بهاران در سطح شهر رها مي شوند.

به گزارش وبسایت مددکاری اجتماعی 2012 به نقل از ایرنا؛ به دليل تاخير در آماده شدن مركز بهاران ويژه معتادان زن بهبود يافته، برخي از بانوان پس از بهبود و درمان از كمپ شفق، مرخص مي شوند.
اين عده توسط شوراي هماهنگي ستاد مبارزه با مواد مخدر و با حكم قضائي به خانواده هاي خود تحويل داده مي شوند كه اين مسئله نگراني هايي را از بابت اينكه اين زنان به حال خود رها شده و بارديگر به مواد مخدر روي آورند در جامعه ايجاد كرده است.
توجه به موضوع ساماندهي مناطق آلوده و بهبود معتادان در پايتخت از سوي شهرداري تهران،خردادماه 94 با اجراي طرح انضباط شهري و در قالب هاي انضباط اجتماعي، كالبدي و ترافيكي در سطح شهر با محوريت منطقه 12 آغاز شد و تلاش بر اين بود كه درقالب انضباط اجتماعي، وضعيت و چهره نابسامان شهر تهران از وجود كارتن خواب ها، معتادان متجاهر و كودكان كار پاك شود.
هرچند كه به اعتقاد مسئولان شهرداري تهران اجراي كامل طرح انضباط شهري نيازمند دو سال زمان است.
مرحله نخست طرح جمع آوري معتادان متجاهر و كارتن خواب شهر تهران در دهم آذرماه سال 94 با ابلاغ استاندار و موافقت دادستان تهران توسط نيروي انتظامي، شهرداري و ساير نهادهاي مربوطه در نقاط مختلف پايتخت آغاز و تا پايان سال گذشته همچنان ادامه داشت.
بنا به گفته محمدرضا آذرنيا دبير شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر استان تهران، در اين طرح 9 هزار و 560 معتاد متجاهر مرد و زن در استان در سال 94 جمع آوري شدند كه از اين تعداد تنها 467 نفر آنها زن بودند.
اين معتادان پس از شناسايي توسط نهادهاي ذي ربط به مراكز و كمپ هاي ترك اعتياد تحت مديريت ستاد مبارزه با مواد مخدر منتقل شدند و پس از گذراندن دوره درمان و سم زدايي بنا به درخواست خود و داوطلبانه به مراكز توانمندسازي و كارآفريني بهاران منتقل مي شوند.
در اين ميان كمپ شفق واقع در شورآباد كهريزك به عنوان كمپ ويژه زنان معتاد متجاهر با مديريت شوراي مبارزه با مواد مخدر استان تهران در نظر گرفته شد.
براساس اين گزارش، در طول سه ماه گذشته حدود 400 زن معتاد متجاهر در كمپ شفق مستقر شده و مراحل ترك را طي كردند كه از اين تعداد 240 معتاد بهبود يافته براي حضور در مراكز بهاران اعلام آمادگي كردند اما برخي از اين افراد بدون هماهنگي با شهرداري تهران و زماني كه مراكز توانمندسازي و كار آفريني بهاران در حال آماده سازي بودند، از كمپ شفق ترخيص شدند.
به گفته مسئولان شهرداري تهران اين نهاد نقشي در مديريت كمپ شفق نداشته و تنها موظف بود كه زيرساخت هاي ضروري اين كمپ همچون آب، برق، گاز، تلفن، تخت، سيستم تهويه و … را آماده كند حتي در اوايل فعاليت كمپ شفق، كمبودهايي از لحاظ تغذيه، دارو و نبود مددكار وجود داشت كه برخي از آنها با كمك شهرداري و بخش هاي مختلف در آغاز فعاليت اين كمپ برطرف شد.
فرزاد هوشيارپارسيان مديرعامل سازمان خدمات اجتماعي شهرداري تهران در اين باره با اشاره به 400 معتاد زن كه در مركز شفق مراحل ترك را طي مي كردند، گفت: از اين تعداد 175 نفر باقي مانده اند و سايرين بدون هماهنگي با شهرداري تهران و زماني كه مراكز بهاران در حال آماده سازي بودند، ترخيص و با توجه به اظهارات مسئول مركز شفق مددجويان ترخيصي با حكم قضايي تحويل خانواده شدند.
وي با بيان اينكه به نظر مي رسد 175 مددجوي مستقر در كمپ شفق فاقد خانواده هستند يا خانواده حاضر به پذيرش آنان نيست افزود: مسئولان شفق اعلام كردند مراحل درمان افراد مستقر در كمپ به اتمام رسيده و آن هايي كه باقي ماندند مراحل كاهش مصرف متادون را سپري مي كنند.
مديرعامل سازمان خدمات اجتماعي شهرداري تهران با اشاره به شيوه ترك اعتياد در كمپ شفق افزود: با توجه به بررسي هاي صورت گرفته بيش از 90 درصد مددجويان مركز شفق تحت درمان متادون بودند و اغلب اصرار به ترخيص داشتند و اين در حالي است كه ما بارها اعلام كرديم فردي كه در مرحله متادون درماني است را در بهاران پذيرش نمي كنيم.
هوشيارپارسيان درباره مشكلات راه اندازي مراكز توانمند سازي و كارآفريني بهاران ويژه بانوان گفت: در ماه هاي اخير واكنش هايي در خصوص مراكز بهاران بانوان شكل گرفت و در نهايت پس از چندين جايابي، تصميم بر اين شد تا مركز بهاران بانوان با ظرفيت 100 نفر در يكي از مناطق شهر تهران راه اندازي شود.
مديرعامل سازمان خدمات اجتماعي شهرداري تهران با بيان اينكه تلقي ما اين است خانم هايي كه از شفق ترخيص شده اند، هنوز آلوده مواد نشده اند اگرچه ممكن است لغزش كرده باشند افزود: ما هيچ گاه افراد را به اجبار به مراكز بهاران نبرده و نمي بريم.
وي با بيان اينكه شهرداري تهران تنها مسئول آن بخش از بهبوديافتگاني است كه در مراكز بهاران پذيرش شده اند گفت: بازگشت تعدادي از اين افراد به خيابان هاي شهر دوباره براي ارگان ها و نهادهاي مختلف بار مسئوليت ايجاد مي كند و بر اين اساس بهتر است تا افراد شهرستاني به شهرستان هاي خود عودت داده شده و با مابقي نيز در صورت امتناع از حضور در مراكز بهاران و تاكيد بر ادامه روند قبلي زندگي، برخورد قضائي صورت بگيرد.
روز شنبه(21 فروردين ماه) حدود 25 نفر از معتادان بهبود يافته كمپ شفق به مركز بهاران در غرب تهران منتقل شدند.
حجت الاسلام ميثم امرودي معاون امور اجتماعي فرهنگي شهرداري تهران در ديدار از مركز بهاران ويژه بانوان گفت: مركز بهاران تلاش مي كند تا حلقه اتصالي را ميان فرد بهبوديافته و خانواده ايجاد كند و افرادي كه بين شش ماه تا 9 ماه در بهاران حضور دارند با انجام مددكاري و مشاوره در نهايت به يك ثبات و استقلال مي رسند.
معاون امور اجتماعي و فرهنگي شهرداري تهران فعاليت 23 مركز بهاران در سطح شهر را از ديگر برنامه هاي شهرداري تهران در راستاي حمايت از بهبوديافتگان عنوان كرد و افزود: حضور در بهاران اجباري نبوده و مديريت شهري نيز مسئول بيكاري نيست.
وي با اشاره به روند انتقال مددجويان به مراكز بهاران گفت: هريك از مراكز بهاران ويژگي خاص خود را دارد و افراد بر اساس گروه سني تقسيم بندي مي شوند كه در ابتدا افراد به مدت 48 تا 72 ساعت در مركز غربالگري مستقر شده و در مرحله بعد به بهاران منتقل مي شوند.
امرودي گفت: حدود دو تا سه ماه پس از استقرار اين افراد در بهاران كارآفرينان نيز براي توانمندسازي و مهارت آموزي حضور پيدا مي كنند.
پيش از اين علي محمد نائيني قائم مقام معاونت امور اجتماعي و فرهنگي شهرداري تهران در گفت و گو با خبرنگار ايرنا از برنامه ايجاد 40 مركز بهاران با ظرفيت چهار هزار نفر در سطح شهر تهران خبر داد و افزود: تاكنون 80 درصد مكان هاي ايجاد مراكز بهاران ويژه مردان و زنان معتاد بهبوديافته مشخص و 40 درصد از آنها نيز تجهيز شده است.
با اين وجود محمدرضا آذرنيا دبير شوراي هماهنگي مبارزه با موادمخدر استان تهران در گفت و گو با ايرنا با اشاره به اينكه از زمان آغاز طرح جمع آوري معتادان بيش از چهار ماه مي گذرد افزود: قرار بود مرحله سم زدايي معتادان متجاهر تنها يك ماه طول بكشد و آنان به مراكز بهاران منتقل شوند كه با بدقولي شهرداري تاكنون از حدود پنج هزار و 270 مددجو ساكن در كمپ ها تنها 630 نفر به 13مركز آماده شده بهاران منتقل شده اند.
وي گفت: شهرداري تهران قول داده بود با ايجاد 44 مركز بهاران در سطح شهر تهران، معتادان سم زدايي شده را در اين مراكز اسكان داده و فرآيند كارآفريني، توانمندسازي و بازگشت به زندگي آنان را انجام دهد كه در اين خصوص به قول خود عمل نكرده است.

تیم مدیریت داخلی وبسایت

با مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی، جدیدترین مقالات و پژوهش های مددکاری اجتماعی، تاب آوری و کوچینگ را بطور رایگان دریافت نمایید. www.socialwork2015.ir

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا