یادداشت اختصاصی از دکتر محمد زاهدی اصل با موضوع “استمداد از مردم فهیم و عاشقان حضرت حسین بن علی(ع)”

“به نام خالق شهیدان راه حق”
سرسلسله مردم آزاد حسین است – آن کس که در این ره سر و جان داد حسین است
استمداد از مردم فهیم و عاشقان حضرت حسین بن علی(ع)

در آستانه محرم، ماه خون و قیام و مبارزه با فساد، ظلم، اشرافیت و تحریف حقایق دین خدا هستیم و شور حسینی در دل شیفتگان فرزند زهرا (س) ،حماسه ساز عاشورا ، در شرف جوشش است که صدها سال قدمت دارد و در مقاطعی از تاریخ کشورمان ، منشاء و الهام‌بخش رهایی و مبارزه با ستمگران و حاکمان فاسد بوده است . امسال در شرایطی به این ایام درس‌آموز نزدیک میشویم که ویروس کرونا ، جان تعداد قابل توجهی از هموطنان مظلوم ما را گرفته و جهان را با بحران جدی در عرصه های سلامت و معیشت مواجه ساخته است . پیشکسوتان و حسینیان حقیقی، همواره عاشقان حسین(ع) را به تفکر و تعمق در فلسفه قیام قهرمان کربلا توصیه کرده اند که در بیان شفاف ، ازآن به عنوان “شعور” یاد می‌شود یعنی اگر شور حسینی توأم با شعور و آگاهی باشد قطعاً می‌تواند در سبک زندگی فردی و اجتماعی ما تاثیر عمیق و عملی داشته باشد و موجب ارتقاء انسانیت و اخلاق در جامعه گردد .

همه به درستی آگاهیم که یکی از عوامل اصلی شیوع این بیماری در ماه های اخیر ، تجمعات و تراکم جمعیتی به ویژه در مناسبت‌های عروسی و عزاداری بوده است چرا که در این مناسبت ها ، خودمراقبتی ها تضعیف و زمینه شیوع بیماری افزایش می یابد.

در شرایط فعلی ، بحث از چگونگی سیاست‌گذاری‌ها و عملکرد ها در مدیریت بحران کرونا ، نه تنها سودی ندارد بلکه ما را از پیک بعدی بحران ، به جهت سنت‌ عزاداری های گسترده در سراسر کشور ، غافل می‌کند . برای مسئولین ارشد کشور ( البته به حق) به همان میزان که برگزاری کنکور سراسری میلیونی دغدغه است باید عزاداری‌های چند ده میلیونی ایام محرم و صفر نیز نگرانی مهمتری باشد چرا که همه ما به روشنی می دانیم که رعایت فاصله اجتماعی با شور حسینی بسیار مشکل و غالباً غیر ممکن است و لذا این همت توام با شعور مردم کشورمان و به ویژه امناء مساجد و هیئت‌های مذهبی ، معتمدین ، پیشکسوتان و شیفتگان حقیقی حماسه‌ساز عاشورا را می طلبد که با اتخاذ تصمیم انقلابی ، حافظ جان عاشقان حسین(ع) باشند . بیایید شعار زیبای” هر خانه یک حسینیه “را سراسری کنیم و جامه عمل بپوشانیم و عزاداران اباعبدالله را به شیوه‌ای متفاوت و ابتکاری درعزاداری و به ویژه جوانان کشورمان را به مطالعه و تفکر نسبت به فلسفه قیام آن امام و الگوی شهیدان ، ترغیب وتشویق کنیم ومضاف بر آن ، خیرات و نذورات گسترده و شایان توجه این ایام را به احسان اثرگذارتر در حمایت هدفمند از اقشار محروم و آسیب‌دیده جامعه اختصاص دهیم که با این همت والا ،از یک طرف مانع از انتقال ویروس کرونا شویم و از طرف دیگر ، بستر توانمندی و رفاه مبتنی بر خود اتکائی نیازمندان را فراهم سازیم که مصداق روشنی از عمل صالح مورد نظر قرآن کریم و خداوند سبحان خواهد بود .
هموطنان عزیز و عاشقان حسین بن علی(ع)، بیاید محرم امسال را به حماسه ای متفاوت تبدیل کنیم و با رفتارسنجیده و عقلانی خود به جهانیان نشان دهیم که پیروان مکتب عاشورا برای حفظ جان عزاداران حسینی و تامین معیشت پایدار نیازمندان جامعه ، همت و مشارکت حداکثری خود را به کار گرفته ، جان و نان را دو نیاز توأم و مکمل هم تلقی کرده و در حد توان و بضاعت خود به هر دو اهمیت می‌دهند و مضاف بر آن با اهدای خون در دهه اول محرم ، به صورت عینی ، نهضت مظلوم کربلا را ارج نهاده و پاس بداریم وبدین وسیله پیام رسان عاشورا به جهانیان بوده و اینگونه حافظ زندگی و سلامت مردمان کشورمان باشیم چرا که اطمینان داریم فرزند فاطمه(س)، راضی نیست که به جهت عزاداری اش جان و سلامتی حتی یک انسان به خطر بیفتد که در باورهای دینی ما ، حفظ جان انسان‌های بی‌گناه از اوجب واجبات است به خصوص انسان های شریف و با وجدانی که در کادر درمانی کشور به صورت جان برکف در خدمت مردم اند و فرسودگی ناشی از پیک بعدی مبتلایان کرونا ، آسیب پذیری آنها را بیشتر خواهد کرد ضمن اینکه تاکنون نیز بیش از یکصد و پنجاه شهید را تقدیم به ملت کرده‌اند .

اطمینان دارم که عزاداری در خلوت خود ، و تفکر نسبت به فلسفه قیام اباعبدالله ، موجب ارتقاء شعور و آگاهی ما در حسینی زیستن و زندگی توام با اخلاق ، حریت و مسئولیت پذیری بیشتر خواهد شد . بیایید با همدلی هرچه بیشتر از بروز یک فاجعه انسانی تا دیر نشده جلوگیری کنیم.

یاعلی مدد
ملتمس دعا محمد زاهدی اصل ، استاد مددکاری اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی

مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران
دکمه بازگشت به بالا