مددکاری اجتماعی Social Workیادداشتهای اختصاصی

خود آگاهی در مددکاری اجتماعی و ارتباط آن با سیستم باورها، مدیریت افکار و رفتار

در رابطه با خود آگاهی تاکنون به این نتیجه رسیده ایم که لازم است سیستم باورهای خودمان را بشناسیم، مدیریت افکار را تمرین کنیم و اینکه چقدر اندیشه های ما در تعیین نوع احساسات ما موثر است و در ادامه لازم است ارتباط اینها را با رفتار بدانیم.
نوع ماهیت شغلی مددکاری اجتماعی استرس زاست و ما مسوول مراقبت از سلامتی خودمان هستیم. ما مددکاران اجتماعی اغلب با موقعیتهای غیر قابل پیش بینی و پیچیده روبرو می شویم، خودآگاهی باعث می شود ما قادر به توسعه ی استراتژی های سازگاری برای روبرو شدن با این فشارها باشیم تا بتوانیم رفتارهی مقتضی، مناسب و مثبت داشته باشیم.
یک استراتژی سازگاری برای استرس، توسعه ی ارزیابی است که بک و بک در سال ۱۹۹۹ این تعریف را از ارزیابی ارایه داده اند، ارزیابی یعنی بیان نیازها، خواسته ها، عقاید، احساسات خود و باورهای خود به صورت مستقیم و صادقانه در یک شیوه مناسب و مقتضی و یا ایستادگی روی حقوق خود به روشی که شما به حقوق دیگری تعرض نکنید در رفتارهای غیر ارزیابی کننده ممکن است ما خواسته های خود را در شیوه غیر مقتضی و غیر مناسب بیان کنیم و یا احساسات و نیازهای خود را نادیده بگیریم و یا روی خواسته ها و نیازها و عقاید خود پافشاری کرده تا حدی که به حقوق دیگران تعرض کنیم و یا اینکه غیر صادقانه آ ن را بیان کنیم.

پیامدهای رفتار غیر ارزیابی کننده: رفتارهای غیر ارزیابی کننده از دید بک و بک به رفتار هایی منجر می شود که عزت نفس ما پایین می آید و یا ممکن است احساس بی قدرتی کنیم و یا احساس خشم و رنج ممکن است سراغ ما بیاید و یا حتی در برخی موارد خود را در قالب مشکلات جسمی خود را نشان می دهد مانند سردرد، گرفتگی عضلات.
اغلب افراد با رفتارهای غیر ارزیابی کننده دوست دارند مورد دوست داشتن واقع شوند ولی اغلب نتایج معکوس می گیرند. مردمی که رفتارهای غیر ارزیابی کننده دارند در روابط شفاهی و غیر شفاهی خود این را نشان می دهند، مثلاً برای اینکه درخواست مستقیم برای چیزی داشته باشند آنها ممکن است به زحمت افتاده و برای درخواست چیزی عذرخواهی کنند یا دستشان را روی دهانشان بگذارند و یا دست به سینه جهت حمایت از خودشان باشند،
این مطلب ادامه دارد …

منبع: Skills for social work Andy M

Self-awareness in social work

antell,2013

فاطمه جعفری | دکتری مددکاری اجتماعی
پایگاه اطلاع رسانی مددکاران اجتماعی ایران

تیم مدیریت داخلی وبسایت

با مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی، جدیدترین مقالات و پژوهش های مددکاری اجتماعی، تاب آوری و کوچینگ را بطور رایگان دریافت نمایید. www.socialwork2015.ir

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا