سلامت جنسیسلامت جنسی در انجمن ازدواج و خانواده

لزوم مشاوره روانشناختی و جنسی در بیماران مبتلا به سرطان

دکتر فاطمه آذرتاش، مدرس دانشگاه و مدیر تیم تخصصی سلامت جنسی ازدواج و خانواده کشور

نیاز جنسی از نیازهای اولیه انسان و جنبه جدایی ناپذیر او محسوب می شود که موجب ایجاد سلامت روان، آرامش، اعتماد به نفس، صمیمیت زوجین و ارتقاي تاب آوري در فرد می گردد. بروز و شیوع اختلالات جنسی در بیماران سرطانی از درصد بالایی برخوردار است که ناشی از عوامل مختلفی چون خودِبیماری و درمان های آن، عوامل زمینه‌ای از قبیل: سن، نوع شخصیت افراد، تصویر بدنی از خود، ارتباط عاطفی با همسر و کیفیت زندگی می باشد.

بیماران سرطانی و همسرانشان با چالش‌ ها و مشکلات جسمانی و روانی متفاوتی در طی شروع، ادامه و خاتمه درمان مواجه هستند که پیش آگهی لازم در خصوص این تغییرات، به استفاده بهنگام از درمان های متفاوت روانشناختی که موجب ارتقای تاب‌آوری، پذیرش بیماری و عواقب درمانی آن، ايجاد امید به زندگي و ادامه درمان در بیمار می گردد.

از جمله مواردی که بیماران سرطانی با آن روبرو هستند:

١-مشکلات پس از تشخیص بیماری که عمدتا عبارتند از: اختلالات اضطرابی، افسردگی، ترس از مرگ، ترس از دست دادن قسمتی از بدن، ترس از بچه دار نشدن، نگرانی در خصوص امن بودن رابطه جنسی در بیمار و همسر که با توجه به نوع سرطان نوع نگرانيها در افراد متفاوت است و اين نگرانيها موجب عدم توجه به رابطه جنسی و تمرکز بر آن مي شود كه به مرور رابطه جنسي از برنامه زندگي زوجين حذف ميگردد غافل از اينكه اين رابطه مي تواند به افزايش توان رواني زوجين جهت مقابله با استرسها كمك نمايد.

٢-مشکلات مربوط به درمان: با توجه به پیشرفت بیماری درمان های متعددی که شامل : درمان خوراکی، جراحی، رادیوتراپی صورت می‌گیرد که هر یک از آنها مسائلی چون وجود اسکار در محل جراحی، تخریب تصویر بدنی، شیمی درمانی، هورمون تراپی و عوارض ناشی از آن که شامل تهوع، ریزش مو، یائسگی زودرس، خشکی واژن، آتروفی واژن، کاهش میل جنسی، اختلال نعوظ،ضعف بدن، خستگي و … می گردد.

٣-مشكلات ارتباطي و عاطفي زوجين: به دلیل فشار روانی زیادی که به واسطه مراحل درمان بر پيكر خانواده وارد می گردد آستانه تحمل زوجین کاهش یافته، قدرت سازگاری و حل مسائل آنان و در نهايت صميميت عاطفي و جنسي رو به افول ميرود.

مسأله ديگري كه در بعضي از بیماران سرطانی با آن روبرو هستیم وجود رابطه فزون حمايت گري يا پرستار_بیمار بین بیمار و همسرش می باشد که همسر فرد بیمار به دلیل آن که بيش از حد ملاحظه حال وی را می نماید از برقراری رابطه جنسی با وی اجتناب مینماید.
این مساله خود موجب تشدید باور بیمار مبنی بر جذاب، زیبا و کافی نبودن ميگردد و نگرانيهاي وي در خصوص زندگي مشترك دو چندان مي شود و از همسر فاصله ي بيشتري ميگيرد. دريافت مشاوره به از بین رفتن این کج فهمی ها، حل مشکلات درون فردي و بين فردي بيمار ، مسئوليت پذيري، كاهش استرس و ابراز احساسات بین زوجین کمک می‌کند و صمیمیت ارتباطي و جنسی زوجین را افزایش داده و سازگاري مجدد را تسهيل ميكند لذا با توجه به مسائل عنوان شده ضرورت وجود یک روانشناس و مشاورجنسی در کنار تیم درمان بیماران سرطانی بیش از پیش نمایان می گردد.

تیم مدیریت داخلی وبسایت

با مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی، جدیدترین مقالات و پژوهش های مددکاری اجتماعی، تاب آوری و کوچینگ را بطور رایگان دریافت نمایید. www.socialwork2015.ir

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا