فوریتهای اجتماعی در بلایامیزگردهای مجازی مددکاران اجتماعی

نقش فوریتهای اجتماعی در بلایای طبیعی

گزارش بیست و هفتمین میزگرد مددکاران اجتماعی ایرانیان با موضوع «نقش فوریتهای اجتماعی در بلایای طبیعی از منظر مددکاران اجتماعی»

سوانح طبيعى همواره زندگى بشر را در كره زمين تهديد می‌کند.سرزمين پهناور ايران به دلايلى از جمله قرار گرفتن در كمربند زلزله آلپ هيماليا، موقعيت جغرافيايى، داشتن طبيعتى ناهمگون و با آب و هوايى متنوع و…، همواره گرفتار بلاياى طبيعى و قهر طبيعت بوده و آثار شوم ويرانى و نابودى و تلفات جانى و خسارات مالى و تخريب محيط زيست همواره بر اين مرز و بوم‌ سايه می‌اندازد تا جايى كه از 41 نوع بلاياى طبيعى كه در جهان شناخته شده است، 31 نوع آن در كشور ايران حادث می‌شود.

این بلایای طبیعی سالانه منجر به مرگ، معلولیت جسمی و روانی و تغییر روند مسیر زندگی میلیون‌ها نفر و صدمات مالی شدید برای افراد و دولتها می‌گردند. کمک‌ها و امدادها از سایر نقاط  کشور و دنیا به دنبال وقوع بلایا به سرعت به منطقه آسیب‌دیده ارسال می‌گردد.

حال سوال اصلی این است که با توجه به اینکه بیشتر کمک های ارسالی در زمان وقوع بلایا کمکهای نقدی و غیر نقدی در جهت کمک به بقا و زنده ماندن افراد درگیر در بلایا می‌باشد نقش فوریتهای اجتماعی در بلایا  از دیدگاه مددکاران اجتماعی بعنوان  یکی از گروههای متخصص مداخلات اجتماعی چیست؟ ‌

برای رسیدن به پاسخ این پرسش؛ در فضای مجازی این سوال در جمع 385 نفری از جامعه مددکاران اجتماعی ایران که شامل اساتید این رشته، دانشجویان مقاطع مختلف تحصیلی، مددکاران اجتماعی شاغل در ادارات و سازمانهای مختلف و سایر صاحب نظران مطرح شد.

لازم به ذکر است که مددکاران اجتماعی ابتدا به مداخلات اجتماعی ضروری توسط مددکاران اجتماعی در بلایا پرداختند و سپس به این مسئله پرداختند که چرا نقش مددکاران اجتماعی و به تبع آن فوریتهای اجتماعی در بلایا کمرنگ می‌باشد. در پایان نتایج مباحثه گروهی با استفاده از روش تحلیل محتوای کیفی گرینهایم ولاندمن (2004)  مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. با تجزیه و تحلیل پاسخ ها کدهای اولیه استخراج گردید. این کدها در طی فرآیند تجزیه و تحلیل در دو گروه  مفاهیم اصلی و مفاهیم فرعی به شرح ذیل قرار گرفتند.

جهت مطالعه متن کامل و نیز جداول تحلیلی اینجا کلیک کنید.

گردآوری و تحلیل: پروانه خفتان؛ کارشناس ارشد مددکاری اجتماعی و عضو تیم تخصصی وبسایت مددکاری اجتماعی ایرانیان

تیم مدیریت داخلی وبسایت

با مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی، جدیدترین مقالات و پژوهش های مددکاری اجتماعی، تاب آوری و کوچینگ را بطور رایگان دریافت نمایید. www.socialwork2015.ir

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا